Japonsko napriek pandémii evidovalo vlani najmenej úmrtí za posledné desaťročie

24.02.2021 17:05
Japonsko / Prechod pre chodcov /
Autor: ,

Počet úmrtí v Japonsku vlani prvýkrát po viac ako desiatich rokoch klesol, jedným z dôvodov sú zrejme aj protiepidemické opatrenia v boji s koronavírusom.

Zatiaľ čo vo väčšine krajín sveta hlavne kvôli koronavírusu počet úmrtí za minulý rok stúpol, Japonsko zaznamenalo opačný trend, píše denník The New York Times.

Japonsko má 126 miliónov obyvateľov a priemerný vek jeho obyvateľstve je najvyšší na svete. Vlani v Japonsku zomrelo približne 1,4 milióna ľudí, teda o 9 300 menej, než v predchádzajú­com roku.

Po vypuknutí epidémie covidu panovali obavy, že Japonci budú ľahkými obeťami koronavírusu. Doteraz však zomrelo necelých 7 600 nakazených. Počet nových prípadov nákazy v Japonsku nikdy nepresiahol 8-tisíc prípadov denne, týždenný priemer je v súčasnosti 1 200 prípadov za deň.

Z japonských oficiálnych štatistík nie je možné určiť presný dôvod poklesu počtu úmrtí. Skoršie dáta však ukázali, že v krajine výrazne poklesol počet ochorení dýchacích ciest, dôvodom je zrejme dôsledné nosenie rúšok a udržiavanie rozstupov v rámci protiepidemických opatrení. V Japonsku sa tiež počas posledného roka objavili pri vstupoch do všetkých obchodov a pracovísk dezinfekcia.

Ďalším dôvodom je pokles počtu úmrtí pri dopravných nehodách za minulý rok o 12 percent, pretože ľudia menej často cestujú za prácou. Na japonských cestách zomrelo 2 839 ľudí, najmenej od roku 1948, keď sa tento údaj začal sledovať.

Epidémia covidu a nárast samovrážd

Vlaňajší pokles počtu úmrtí je vítaným javom, štatistiky ale ukrývajú aj skutočnosť, že v Japonsku vlani stúpol počet samovrážd o takmer štyri percentá, medzi ženami o takmer 15 percent.

Podľa odborníkov je dôvodom k samovraždám stres spojený s epidémiou covidu-19, najmä strach zo straty zamestnania, izolácie a rastúci objem povinností kladených na ženy doma.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#koronavírus #Japonsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku