Izrael viní Irán z "environmentálneho terorizmu" pre znečistenie pláží dechtom

Izrael v stredu obvinil Irán z "environmentálneho terorizmu" v súvislosti s ropnou škvrnou, ktorá vo februári znečistila značnú časť jeho pobrežia.

04.03.2021 15:10
Znečistenie / Tel-Dor / Nahsholim / Foto: ,
Na archívnej snímke z 23. februára 2021 decht uviazol na skalách po úniku ropy do Stredozemného mora v prírodnej rezervácii Tel-Dor v izraelskom Nahsholime
3

Podľa izraelskej ministerky životného prostredia Gily Gamlielovej ekologickú haváriu spôsobila loď plaviaca sa pod líbyjskou vlajkou, ktorá vyplávala z Iránu a nelegálne prepravovala ropu do Sýrie, uviedla agentúra AFP.

Ministerka tiež tvrdí, že Irán znečistil izraelské pobrežné vody zámerne a obvinila ho „nielen z environmentálneho zločinu, ale aj z environmentálneho terorizmu“.

Počas búrok sa koncom februára na približne 160-kilometrový úsek pobrežia Izraela vyplavili desiatky ton dechtu, ktorý znečistil oblasť od pásma Gázy po Libanon.

Izraelská tajná služba však s výrokom ministerky údajne nesúhlasí, informovala izraelská verejnoprávna stanica KAN s odvolaním sa na viacero anonymných zdrojov.

Gamlielová podporuje premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý sa v snahe o znovuzvolenie spolieha na ostrú kritiku Iránu, píše AFP.

Nové obvinenia prišli len krátko po tom, čo Izrael pripísal Iránu zodpovednosť za februárový výbuch na jeho nákladnej lodi Helios Ray, ku ktorému došlo v Ománskom zálive. Loď sa plavila pod vlajkou Bahám a bola na ceste zo Saudskej Arábie do Singapuru. Irán tieto tvrdenia odmieta.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Irán #environmentálny terorizmus