Bolsonaro vymenil v priebehu pandémie už štvrtého ministra zdravotníctva, kríza sa zhoršuje

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v pondelok oznámil, že vymenuje kardiológa Marcela Queirogu za ministra zdravotníctva, už štvrtého, ktorý bude zastávať tento post počas pandémie koronavírusu.

16.03.2021 06:28
Brazília / Rio / Copababana / Koronavírus /... Foto:
Aktivisti na snímke z júna 2020 v špeciálnych ochranných odevoch vykopávajú hroby na pláži Copababana v brazílskom meste Rio de Janeiro na vyjadrenie úcty obetiam covidu.
debata (8)

Preťažený zdravotný systém tejto vážne zasiahnutej krajiny práve zápasí s prudkým nárastom v prípadoch nákazy a očkovanie zaostáva, píše tlačová agentúra AFP.

„Teraz popoludní padlo rozhodnutie vymenovať lekára Marcela Queirogu na ministerstvo zdravotníctva,“ povedal Bolsonaro na krátkom stretnutí so svojimi priaznivcami v prezidentskom paláci Alvorada. Proces preberania úradu „by mal trvať jeden, dva týždne“, dodal prezident.

Bolsonaro oznámil zmenu na poste po stretnutí s Queirogom a niekoľko hodín po tom, čo súčasný minister zdravotníctva Eduardo Pazuello na tlačovej konferencii uviedol, že prezident zaňho hľadá náhradu, lebo chce ministerstvo „reorganizovať“.

Vymenovanie Queirogu, predsedu Brazílskej kardiologickej spoločnosti (SBC), prichádza v období, keď Bolsonarova vláda čelí ostrej kritike za chaotické riešenie pandémie koronavírusu a za popieranie vážnosti krízy.

Agresívnejšia fáza boja proti covidu

„Odteraz sa púšťame do agresívnejšej fázy boja proti koronavírusu,“ zdôraznil krajný pravičiar Bolsonaro.

Pazuello ešte pred odchodom z úradu oznámil, že vláda kúpila 100 miliónov dávok očkovacej látky od spoločností Pfizer-BioNTech, ktoré by mali byť doručené do septembra. Takisto ohlásil, že v druhej polovici roka 2021 by malo prísť približne 38 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.

Brazília s 212 miliónmi obyvateľov má podľa Pazuella zaistených celkovo 563 miliónov dávok vakcín do konca tohto roka.

Toto objednané a nakúpené množstvo vakcín je mimoriadne dôležité pre zrýchlenie očkovania v Brazílii, ktorá od februára zaznamenáva prudký nárast v počte ochorení covidu a úmrtí. Celkovo tam na covid zomrelo vyše 278-tisíc ľudí, čo je druhý najvyšší počet po USA.

Najnovšia vlna pandémie doviedla nemocnice vo vyše polovici z 27 štátov tejto juhoamerickej krajiny na pokraj kolapsu a spôsobila aj to, že guvernéri štátov nariadili ďalšie obmedzenia, aby šírenie koronavírusu spomalili.

Bolsonarovu vládu kritizovali za nezabezpečenie dostatočného množstva dávok, čo donútilo miestnych predstaviteľov pozastaviť očkovanie v niektorých oblastiach. Zatiaľ dostalo aspoň jednu dávku vakcíny okolo 4,6 percenta obyvateľov. V súčasnosti sa v Brazílii používajú dve vakcíny – od spoločností AstraZeneca a v Číne vyvinutá CoronaVac. Bolsonaro zvykol žartovať, že vakcíny „zmenia človeka na aligátora“.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #Jair Bolsonaro #koronavírus