Rusko sprísnilo tresty za urážku veteránov 2. svetovej vojny, hrozí až päťročné väzenie

Ruská Štátna duma v utorok v druhom - hlavnom - čítaní schválila návrh zákona, ktorý sprísňuje tresty za urážku účastníka druhej svetovej vojny, a to až na päť rokov väzenia.

17.03.2021 07:01
Veteráni / Veterán / Putin / Foto: ,
52

Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy, ktorá uviedla, že podnetom pre vypracovanie takéhoto návrhu boli obvinenia proti opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k článku, ktorý sa týka rehabilitácie nacizmu, zavádzajú trestnú zodpovednosť za „verejné šírenie vedome nepravdivých informácií“ o veteránoch z Veľkej vlasteneckej vojny, ako aj za urážku pamiatky alebo „zneváženie ich cti a dôstojnosti“.

Trestom za to bude pokuta až do výšky troch miliónov rubľov (34.604 eur), verejnoprospešné práce alebo trest odňatia slobody do troch rokov.

V prípade, že bol trestný čin spáchaný skupinou osôb alebo pomocou médií a internetu, sa pokuta zvýši na päť miliónov rubľov (57 673 eur) a trest odňatia slobody až na päť rokov. Rovnaký trest bude hroziť za popieranie rozsudkov norimberského tribunálu a schvaľovanie fašizmu.

Zmeny v zákone boli predložené Štátnej dume krátko po tom, čo vodca opozície Alexej Navaľnyj dostal od súdu pokutu vo výške 850-tisíc (9 804 eur) na základe obvinenia z ohovárania veterána Ignata Arťomenka.

Táto kauza sa začala prešetrovať kvôli kritickému komentáru Navaľného na adresu ľudí vystupujúcich v reklamnom spote na podporu zmien v ruskej ústave.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
52 debata chyba
Viac na túto tému: #vojnoví veteráni #Rusko