Silné dažde na východe Austrálie spôsobili najhošie záplavy za posledné polstoročie

Silné dažde na východnom pobreží Austrálie vyvolali cez víkend v niektorých oblastiach najhoršie záplavy za pol storočia. Vyžiadali si evakuáciu tisícov obyvateľov a poškodili stovky domov, oznámili v nedeľu tamojšie úrady. Informovala o tom agentúra Reuters.

21.03.2021 09:19
Austrália / Port Stephens / Záplavy / Foto: ,
Okoloidúci si prezerajú časť cesty, ktorá sa prepadla v dôsledku silných dažďov v Port Stephens v Novom Južnom Walese, 20. marca 2021

Premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklianová uviedla, že zrážky v jej štáte, ktorý je s ôsmimi miliónmi obyvateľov najľudnatejším v Austrálii, boli horšie, než sa pôvodne očakávalo, a to najmä v nízko položených oblastiach na severozápade Sydney.

Ľuďom tam nariadili odísť z domovov uprostred noci, keď rýchlo sa valiaca voda spôsobovala rozsiahle škody. Zábery v televíziách a na sociálnych sieťach zachytávali, ako voda podmýva domy, zaplavuje cesty, vyvracia stromy a poškodzuje cestnú infraštruktúru.

Viaceré dôležité cesty v tomto štáte uzavreli a mnohé školy na pondelok zrušili vyučovanie. Meteorológovia predpovedajú, že dažde budú pokračovať po zvyšok nedele a v niektorých oblastiach naprší až 200 milimetrov zrážok.

Pohotovostné zložky reagovali od štvrtkového začiatku dažďov na asi 6-tisíc telefonátov o pomoc, z nich takmer 700 priamych volaní o záchranu pred povodňami.

Tieto záplavy sú v ostrom kontraste s ničivými požiarmi porastov, ktoré zasiahli Austráliu na prelome rokov 2019 a 2020. V Novom Južnom Walese vtedy spálili takmer sedem percent územia.

Extrémne počasie teraz narušilo aj dodávky vakcín proti koronavírusu v tomto štáte, čo negatívne ovplyvní plány Austrálie podať prvé dávky takmer šiestim miliónom ľudí v priebehu najbližších týždňov, dodáva Reuters.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #záplavy #Austrália