Záplavy v Austrálii majú prvú obeť, evakuovať musia 24-tisíc ľudí

Muž zahynul v záplavách v austrálskom meste Sydney, oznámila v stredu polícia. Ide o prvé známe úmrtie počas týždeň trvajúcich prudkých lejakov, ktoré bičovali východoaustrálsky štát Nový Južný Wales.

24.03.2021 08:31
záplavy, austrália Foto:
Ľudia pod dáždnikmi sledujú zaplavenú cestu v austrálskom meste Windsor v pondelok 22. marca 2021.
debata

Neidentifikovaného muža našli uviaznutého v aute na severozápade metropoly Nového Južného Walesu (NJW) v stredu popoludní, spresnila polícia vo vyhlásení.

Premiérka štátu Gladys Berejiklianová vyjadrila v parlamente sústrasť pozostalým zanedlho po rannej tlačovej konferencii, na ktorej povedala, že fakt, že povodňová kríza si v štáte nevyžiadala žiadnu obeť, je „jednoducho zázrak“.

V stredu sa lejak postupne zmiernil a nad niektorými oblasťami štátu sa ukázala modrá obloha, ale úrady varovali, že niektoré územia stále čelia značnému riziku záplav.

„Nebezpečenstvo ešte nepominulo,“ povedala Berejiklianová novinárom na rannej tlačovej konferencii.

„Pokyn na evakuáciu platí pre tisíce a tisíce ľudí, pretože rieky sa naďalej budú rozvodňovať a nádrže budú zapĺňať také prúdy vody, aké sa nevyskytli 50 rokov a v niektorých oblastiach 100 rokov,“ dodala premiérka.

V stredu ráno platil pokyn na evakuáciu v celom štáte pre približne 24 000 ľudí a ďalších 60 000 ľudí malo byť v pohotovosti pred prípadnou evakuáciou, keďže extrémne daždivé počasie zmáčalo východ Austrálie. Tieto údaje priniesla tlačová agentúra Australian Associated Press (AAP).

Na severovýchode štátu NJW čelili obce najhorším záplavám za posledných takmer 100 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #záplavy #sydney
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy