Pri útoku pred katedrálou v Indonézii sa zranilo 14 ľudí

Predpokladaný samovražedný bombový útok, pri ktorom v nedeľu pred rímskokatolíckou katedrálou v indonézskom meste Makasar utrpelo zranenia 14 ľudí, spáchali dve osoby. Oznámila to miestna polícia, informuje agentúra DPA.

28.03.2021 15:02
útok, indonézia Foto:
Pri útoku pred rímskokatolíckou katedrálou v meste Makasar na indonézskom ostrove Sulawesi sa zranilo 14 ľudí.
debata

„Páchatelia boli dvaja. Stále pracujeme na identifikácii častí tiel nájdených na mieste činu. Je pravdepodobné, že jedným zo samovražedných útočníkov bola žena,“ povedal hovorca polície provincie Južné Sulawesi.

Bohoslužba sa práve končila

Cez bránu vedúcu ku katedrále v provinčnej metropole sa pokúsili prejsť dvaja ľudia na motocykli, keď ich zastavili členovia ochranky, uviedol hovorca národnej polície, podľa ktorého pri následnom výbuchu utrpelo zranenia 14 ľudí vrátane troch strážcov.

Katolícky kňaz Wilhelmus Tulak, ktorý slúžil omšu na sviatok Kvetnej nedele, novinárom podľa agentúry AP povedal, že zhromaždených veriacich vystrašil zvuk silného výbuchu, keď sa práve bohoslužba skončila. Podľa polície v čase explózie vychádzali ľudia z chrámu a medzi zranenými sú aj štyria veriaci.

Indonézsky prezident Joko Widodo útok odsúdil ako „teroristický čin“ a oznámil, že nariadil polícii, aby dôkladne vyšetrila, z akej skupiny páchatelia pochádzali.

Takmer 20-ročný boj

K odsúdeniu sa pripojila aj Indonézska rada moslimských učencov. Jej podpredseda Anwar Abbas vo vyhlásení zdôraznil, že išlo o „ohavný čin, ktorý je v rozpore s princípmi akéhokoľvek náboženstva“. Vyzval súčasne úrady, aby vypátrali jeho organizátorov.

Indonézia, najľudnatejšia krajina s moslimskou väčšinou na svete, bojuje proti militantom od bombových útokov na ostrove Bali, pri ktorých v roku 2002 zahynulo 202 ľudí, prevažne zahraničných turistov. Útoky na cudzincov v posledných rokoch z veľkej časti vystriedali menšie a menej smrtiace útoky zamerané voči vláde, polícii, protiteroristickým jednotkám a ľuďom, ktorých militanti považujú za neveriacich, približuje AP.

debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #bombový útok