USA a ďalšie krajiny vyjadrili v súvislosti so správou WHO znepokojenie

Vlády Spojených štátov a 13 ďalších krajín v utorok spoločne vyjadrili znepokojenie v súvislosti so správou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o pôvode koronavírusu SARS-CoV-2, píše agentúra AFP. Krajiny takisto vyzvali Čínu, aby expertom WHO umožnila "plný prístup".

30.03.2021 18:59, aktualizované: 22:13
WHO čína koronavírus Foto: ,
Člen WHO počas návštevy čínskeho laboratória, február 2021.
33

Misia WHO, ktorá na prelome januára a februára v Číne vyšetrovala pôvod koronavírusu, bola podľa týchto krajín „výrazne oneskorená a nemala prístup ku všetkým pôvodným údajom a vzorkám“.

Nezávislí experti podľa týchto krajín musia mať pri objasňovaní pôvodu pandémie plný prístup ku „všetkým relevantným údajom o ľuďoch, zvieratách a prostredí; k výskumu a pracovníkom, ktorí sa zúčastnili na úvodných fázach vyšetrovania“. Krajiny podpísané pod vyhlásenie chcú takisto vytvoriť cestu na včasný, transparentný proces v ďalšej fáze vyšetrovania i počas ďalších zdravotníckych kríz.

Vyhlásenie okrem USA podpísali Austrália, Británia, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Litva, Lotyšsko, Nórsko a Slovinsko. Spojené štáty a ich spojenci podľa vyhlásenia budú spolupracovať s WHO.

Podľa Pompea ide o kamufláž podporovanú Pekingom

Bývalý americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok uviedol, že správa WHO je kamufláž podporovaná Pekingom, informovala agentúra AFP. „Správa WHO je falošným pokračovaním dezinformačnej kampane Komunistickej strany Číny a WHO,“ napísal Pompeo na svojom súkromnom účte na Twitteri. „Preto som odporúčal, aby sme z WHO odišli,“ dodal.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podľa Pompea spolupracoval s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom s cieľom zakryť šírenie vírusu z človeka na človeka. Inštitút virológie v čínskom meste Wu-chan je podľa Pompea aj naďalej „najpravdepodob­nejším“ zdrojom vírusu a WHO je „spoluvinník“.

Odborníci, ktorí v čínskom meste Wu-chan počas januára a februára skúmali pôvod ochorenia COVID-19, vo svojej správe uviedli, že koronavírus sa pravdepodobne preniesol zo zvierat na človeka. Zároveň označili za „mimoriadne nepravdepodobnú“ teóriu, že koronavírus unikol z wuchanského virologického laboratória.

Tedros v utorok žiadal podrobnejšie vyšetrovanie možného úniku koronavírusu z laboratória a je podľa svojich slov pripravený vyslať do Číny ďalších expertov.

Nový prezident USA Joe Biden v januári niekoľko hodín po uvedení do úradu podpísal nariadenie, ktorým proces vystúpenia USA z WHO zrušil. Takisto však kritizuje Peking za nedostatočnú transparentnosť pri spolupráci s medzinárodnými expertmi.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 bol hlásený v stredočínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Medzinárodné vyšetrovanie v tomto meste, ktoré cieľom bolo odhaliť pôvodný zdroj nákazy, sa začalo až v januári 2021.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
33 debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #USA #Mike Pompeo #koronavírus