Dopravná zápcha v Suezskom prieplave sa skončila

Dopravná zápcha, ktorá sa v Suezskom prieplave vytvorila po uviaznutí obrieho kontajnerového plavidla Ever Given, sa skončila. Všetky lode, ktoré čakali na plavbu, už prieplavom preplávali, uviedol v sobotu Usáma Rabíja, ktorý je šéfom spoločnosti SCA spravujúcej Suezský prieplav.

03.04.2021 16:50
11

VIDEO: Loď, ktorá blokovala Suez, pláva von z kanála. (29. 3. 2021)

Loď Ever Given, dlhá približne 400 a široká 60 metrov, bola od 23. marca priečne zakliesnená v Suezskom prieplave a blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete.

V noci na pondelok sa Ever Given podarilo vyslobodiť a dostať späť na vodu. Plavidlo momentálne kotví na Veľkom horkom jazere, ktoré je na polceste medzi severným a južným koncom kanála. Toto kotvisko nesmie opustiť až do ukončenia vyšetrovania incidentu v prieplave.

Počas šiestich dní, keď bol prieplav spájajúci Stredozemné a Červené more mimo prevádzky, uviazli na jeho oboch koncoch desiatky lodí. Rabíja v sobotu spresnil, že na preplávanie Suezským prieplavom v oboch smeroch čakalo viac ako 400 lodí. Všetky ich žiadosti o povolenie plavby boli vybavené.

Loď s výtlakom 224-tisíc ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK.

Jedna z
		najväčších kontajnerových lodí na svete...
Satelitný záber
		čiastočne uvoľnenej lode Ever...
+21Loď Ever Given po tom,
		ako ju uvoľnili zo Suezu.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Suezký prieplav #nehoda v Suezskom prieplave