Navaľného hospitalizovali, podstúpil test na covid

, 05.04.2021 19:59, aktualizované: 21:52
Alexej Navaľnyj
Na snímke z 20. februára 2021 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na súde v Moskve Autor: ,

Väznený kritik Kremľa a opozičný predstaviteľ Alexej Navaľnyj bol presunutý do zdravotníckeho zariadenia kvôli možnému ochoreniu dýchacieho ústrojenstva a podstúpil test na koronavírus. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na denník Izvestija.

Navaľný ešte skôr uviedol, že mu zdravotná kontrola potvrdila teplotu 38,1 stupňa Celzia a silný kašeľ. V správe na Instagrame tiež napísal, že troch z 15 väzňov v jeho väzenskom oddelení hospitalizovali s podozrením na tuberkulózu. Za nepravdivé súčasne označil správy prokremeľských médií z piatka, podľa ktorých Navaľnyj vyzerá „celkom normálne“ a je umiestnený v „prakticky príkladnej“ väzenskej kolónii, napísala agentúra AFP.

Po opakovaných sťažnostiach na nedostatočnú zdravotnú starostlivosť v súvislosti so silnými bolesťami chrbta a necitlivosti nôh vyhlásil 44-ročný Navaľnyj minulú stredu hladovku. Domáha sa ňou adekvátneho prístupu k liečbe vo väzenskej kolónii v meste Pokrov východne od Moskvy. Kritik Kremľa takisto uviedol, že bol v tomto zariadení terčom „mučenia“ spánkovou depriváciou. Ruské väzenské úrady tieto obvinenia odmietajú.

Ruská ombudsmanka pre ľudské práva Tatiana Moskaľkovová v piatok oznámila, že začala vyšetrovanie sťažnosti Navaľného na nedostatok lekárskej starostlivosti vo väznici.

Navaľnyj si odpykáva trest vynesený v kauze Yves Rocher, ktorý súd v Moskve začiatkom februára zmenil z podmienečného na nepodmienečný. Vzhľadom na čas, ktorý už strávil v predbežnej väzbe a domácom väzení, si musí vo väzení odsedieť dva a pol roka.

Najvýraznejšieho oponenta ruského prezidenta Vladimira Putina vzali do väzby 17. januára ihneď po tom, ako sa do vlasti vrátil z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok. Navaľného zadržanie a odsúdenie vyvolalo v celom Rusku sériu protestov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

127 debata
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj