Lekárku, ktorá chcela vyšetriť Navaľného, zadržali

, 06.04.2021 17:22
sobolová
Ruská opozičná aktivistka a spolupracovníčka Alexeja Navaľného Ľubov Soboľová odchádza v sprievode polície z moskovského súdu, na ktorom vypovedala v prípade, v ktorom je obvinená z toho, že nezákonne v decembri 2020 vstúpila do bytu a zazvonila na zvonček príbuzného údajného agenta FSB Konstantina Kudrjavceva, ktorého Navaľnyj obvinil z jeho otravy. Autor:

Ruská polícia pri väznici v Pokrove, kde je uväznený opozičný politik Alexej Navaľnyj, zadržala deväť ľudí za porušenie verejného poriadku. Protestujúci sa pred trestaneckou kolóniou východne od Moskvy dožadovali osobného stretnutia s Navaľným.

Medzi zadržanými je aj Navaľného osobná lekárka Anastasia Vasilijevová, ktorá žiadala o možnosť vyšetriť svojho pacienta v súvislosti s medializovanými správami o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave, uviedli AFP a Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Prominentný opozičný politik naposledy v pondelok uviedol, že jeho stav sa naďalej zhoršuje. Podľa vlastných slov mu zdravotná kontrola potvrdila teplotu 38,1 stupňa Celzia a silný kašeľ, v hladovke oznámenej pred niekoľkými dňami však mieni pokračovať.

Podozrenie na tuberkulózu

V správe na Instagrame tiež Navaľnyj napísal, že troch z 15 väzňov v jeho väzenskom oddelení hospitalizovali s podozrením na tuberkulózu. Za nepravdivé súčasne označil správy prokremeľských médií z piatka, podľa ktorých Navaľnyj vyzerá „celkom normálne“ a je umiestnený v „prakticky príkladnej“ väzenskej kolónii, napísala agentúra AFP.

Po opakovaných sťažnostiach na nedostatočnú zdravotnú starostlivosť v súvislosti so silnými bolesťami chrbta a necitlivosti nôh vyhlásil 44-ročný Navaľnyj minulú stredu hladovku. Domáha sa ňou adekvátneho prístupu k liečbe vo väzenskej kolónii v meste Pokrov východne od Moskvy. Kritik Kremľa takisto uviedol, že bol v tomto zariadení terčom „mučenia“ spánkovou depriváciou. Ruské väzenské úrady tieto obvinenia odmietajú.

Navaľnyj si odpykáva trest vynesený za údajnú spreneveru v kauze Yves Rocher, ktorý súd v Moskve začiatkom februára zmenil z podmienečného na nepodmienečný. Vzhľadom na čas, ktorý už strávil v predbežnej väzbe a domácom väzení, si musí vo väzení odsedieť dva a pol roka.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj