Slobodná Európa dostala v Rusku pokutu 60-tisíc eur

07.04.2021 21:13

Ruský orgán pre dozor nad médiami Roskomnadzor informoval rozhlasovú stanicu Slobodná Európa (RL/RFE), že musí do 60 dní zaplatiť pokutu vo výške viac ako 5,5 milióna rubľov (takmer 60 000 eur). Dôvodom je porušenie ruského zákona o tzv. zahraničných agentoch, píše agentúra AFP.

Oznámenie Rozkomnadzoru bolo zverejnené len deň po tom, čo šéf americkej diplomacie Antony Blinken podporil túto rozhlasovú stanicu a iné medzinárodné médiá financované Spojenými štátmi a odsúdil spomínaný ruský zákon, ktorým sa podľa neho Kremeľ usiluje o „vyhnanie“ RL/RFE z Ruska.

Kontroverzný zákon ukladá médiám, mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí sú financovaní zo zahraničia, povinnosť zaregistrovať sa na ruskom ministerstve spravodlivosti ako zahraniční agenti. Rovnaké označenie musia uviesť aj pri svojom zverejňovanom obsahu, inak im hrozí pokuta, približuje AFP.

Roskomnadzor uviedol, že RL/RFE týmto spôsobom neoznačila svojich deväť webstránok dostupných aj v Rusku. Ruský súd preto rádiu nariadil, aby zaplatilo pokutu vo výške 71,5 milióna rubľov (zhruba 779 000 eur).

RL/RFE sa proti tomuto rozsudku odvolala – iný súd predošlý verdikt potvrdil, avšak výšku pokuty znížil (v prepočte) na zhruba 60 000 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Slobodna Európa #Rusko #pokuta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku