Macron zruší elitnú vysokú školu, ktorej je sám absolventom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že zruší prestížnu francúzsku vysokú školu École Nationale d'Administration (ENA) v Štrasburgu, aby tak zvýšil sociálnu mobilitu. Škola, na ktorej študoval sám Macron alebo bývalí prezidenti François Hollande a Jacques Chirac, podľa neho umocňuje elitárstvo. Zrušenie školy je súčasťou reformy vyššej štátnej správy, píše denník Le Monde. Školu nahradí nový Institut du Service Public (Inštitút štátnej správy).

, 08.04.2021 22:27
Emmanuel Macron Foto:
Emmanuel Macron
3

Macron toto rozhodnutie oznámil vo štvrtok popredným predstaviteľom verejnej správy, pričom zrušenie ENA označil za revolučný krok.

Úlohou novej školy bude pripraviť študentov na pôsobenie vo vysokých štátnych funkciách, pričom sa bude zameriavať na podporu uchádzačov z nižších sociálnych vrstiev a z prostredia menšinových komunít.

Elitná École Nationale d’Administration je vo Francúzsku vnímaná ako akási „prípravka“ pre kariéru politika. Študovali na nej mnohí neskorší známi verejní činitelia krajiny.

Plány na zrušenie ENA ohlásil Macron ešte v roku 2019 po vypuknutí protestného hnutia tzv. žltých viest, ktorého poukazovalo na prehlbujúce sa sociálne nerovnosti vo francúzskej spoločnosti.

Elitnú vysokú školu spoluzaložil v roku 1945 francúzsky generál a neskorší prezident Charles de Gaulle. Okrem Macrona, ktorý na škole študoval v rokoch 2002–2004, sú absolventmi ENA viacerí bývalí francúzski prezidenti, premiéri a ministri.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Emmanuel Macron