Kremeľ sa obáva vojenského riešenia na Donbase, Američania posielajú vojnové lode

Rusko prijme opatrenia na ochranu "ruských občanov v prípade vojenského konfliktu na východe Ukrajiny" a hrozby civilných obetí. V piatok to podľa agentúry Interfax povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

09.04.2021 18:09, aktualizované: 19:25
127

Situáciu na demarkačnej línii na Ukrajine označil za „mimoriadne nestabilnú“. Uviedol, že „dynamika vývoja tejto situácie a správania sa ukrajinskej strany vytvárajú nebezpečenstvo obnovenia nepriateľských akcií v plnom rozsahu“.

Vyhlásil tiež, že „ukrajinská strana, a to sa dá usúdiť podľa rôznych vyhlásení, úplne neodmieta myšlienku vojenského riešenia svojho vlastného problému s juhovýchodom Ukrajiny“.

Peskov varoval, že v prípade obnovenia vojenských operácií v Donbase hrozí „katastrofa podobná Srebrenici“. Vtedy už „žiadna krajina na svete nebude stáť bokom“ a všetky vrátane Ruska prijmú opatrenia, aby sa tragédia ako v Srebrenici už nikdy nestala.

Agentúra Interfax uviedla, že na spresňujúcu otázku ukrajinských novinárov, prečo Kremeľ hľadá paralely medzi konfliktom na Ukrajine a v bývalej Juhoslávii, Peskov odpovedal, že „na základe nekontrolovaných akcií rôznych jednotiek ozbrojených síl Ukrajiny, na základe dominancie nacionalistických nálad, na základe podnecovania absolútnej nenávisti voči obyvateľstvu samozvaných republík Donbasu“.

Ukrajina ofenzívu nezačne

Agentúra Interfax Ukrajina pritom v piatok zverejnila vyhlásenie náčelníka generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl, v ktorom sa uvádza, že Ukrajina nezačne ofenzívu proti proruským separatistom, ktorí ovládajú dva regióny na východe krajiny.

„Oslobodenie dočasne okupovaného územia násilím nevyhnutne povedie k smrti veľkého počtu civilistov a obetiam v radoch vojenských zložiek, čo je pre Ukrajinu neprijateľné,“ uviedol vo svojom vyhlásení Ruslan Chomčak, náčelník generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Dmitrij Kozak, poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol ruským vyjednávačom na rokovaniach s Kyjevom, vo štvrtok podľa agentúry AP varoval Ukrajinu pred použitím sily na opätovné získanie kontroly nad samozvanými republikami, kde má mnoho obyvateľov ruské občianstvo. Takýto krok by podľa Kozaka bol „začiatkom konca Ukrajiny“.

AP pripomenula, že Kozak ako prvý v súvislosti s Donbasom spomenul riziko zopakovania tragédie podobnej masakre v Srebrenici.

Američania vysielajú dve vojnové lode

Spojené štáty americké v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou vyšlú na budúci týždeň do Čierneho mora dve vojnové lode. Podľa agentúry AFP to uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí. Lode preplávajú cez Bosporský prieliv a do Čierneho mora sa dostanú 14. a 15. apríla. V oblasti zostanú do 4., resp. 5. mája, uviedol zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

AFP pripomína, že Washington je povinný upovedomiť Ankaru o vyslaní svojich vojnových lodí cez prielivy Bospor a Dardanely najmenej 15 dní vopred. Vyplýva to z podmienok dohovoru z Montreux uzavretého v roku 1936. Podmienky tejto zmluvy umožňujú zahraničným vojnovým lodiam zostať v Čiernom mori 21 dní.

Agentúra Interfax dodala, že v súlade s dohovorom Turecko o plavbe amerických lodí informovalo aj Rusko.

Rusko nedávno presunulo vojenské posily k svojim hraniciam s Ukrajinou, ako aj na Krym. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová vo štvrtok uviedla, že Rusko má teraz pri hraniciach s Ukrajinou najviac vojakov od roku 2014.

Nový americký prezident Joe Biden, ktorý mal v administratíve Baracka Obamu na starosti politiku Washingtonu na Ukrajine, je Ukrajincami považovaný za ich silného spojenca. Bidenov predchodca Donald Trump bol známy skôr ako obdivovateľ ruského prezidenta Vladimira Putina a Kyjev túto jeho pozíciu vnímal ako problém.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
127 debata chyba
Viac na túto tému: #konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom