Tisíce ľudí v Belehrade žiadali vládu, aby lepšie chránila životné prostredie

Tisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu v Belehrade žiadajúc tamojšiu vládu, aby lepšie chránila životné prostredie v tomto balkánskom štáte, ktorý po desaťročiach zanedbávania zaznamenal rekordné úrovne znečistenia ovzdušia a množstvo ďalších ekologických problémov. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

10.04.2021 21:00
Srbsko Belehrad Protest Ekológia Foto: ,
Ľudia v plynových maskách protestujú pred budovou parlamentu v Belehrade v sobotu 10. apríla 2021
debata (4)

Niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo pred budovou srbského parlamentu v hlavnom meste na protest proti „rozsiahlej devastácii životného prostredia v krajine“, ktorá ašpiruje na vstup do Európskej únie.

Demonštranti okrem iného požadovali zákaz výstavby malých vodných elektrární, lepšiu environmentálnu výchovu, ekologickejšie mestá i čistejšie ovzdušie.

Niekoľko hodín pred začiatkom protestu srbské ministerstvo životného prostredia vyhlásilo, že množstvo z týchto problémov nie je nových a trvalo na tom, že vláda spustila viacero projektov zameraných na ochranu životného prostredia.

Demonštranti pred budovou parlamentu v srbskom... Foto: SITA/AP, Darko Vojinovic
Srbsko / Belehrad / Protest / Životné prostredie / Demonštranti pred budovou parlamentu v srbskom hlavnom meste Belehrad počas protestu za lepšie životné prostredie 10. apríla 2021

Ministerka životného prostredia Irena Vujovičová neskôr označila protest za politicky motivovaný a uviedla, že organizátori chcú dosiahnuť „krátkodobé politické zisky a nie pracovať na riešení problémov“.

Srbsko čelí v tejto súvislosti narastajúcim problémom, medzi ktoré okrem iných patrí zlé nakladanie s odpadmi či vysoké znečistenie ovzdušia spôsobené používaním nekvalitného uhlia a iných znečisťujúcich látok. Rieky sú znečistené toxickým priemyselným odpadom a v mnohých mestách vrátane Belehradu chýba kvalitná kanalizácia a čističky odpadových vôd.

Zatiaľ čo znečistenie ovzdušia v regióne zväčša spôsobujú zastarané uhoľné elektrárne, aktivisti tiež obvinili srbské úrady, že nevenujú dostatočnú pozornosť znečisteniu spôsobenému projektami financovanými zo zahraničia.

K sobotňajšiemu protestu sa pripojili aj aktivisti z Bosny a Hercegoviny s tým, že v tomto v regióne majú všetci rovnaké obavy. Ak sa balkánske krajiny naďalej chcú uchádzať o členstvo v EÚ, musia podstatne zlepšiť svoje politiky zamerané na ochranu životného prostredia. Množstvo balkánskych krajín sužovaných v 90. rokoch chudobou a korupciou však environmentálne problémy odsunulo na vedľajšiu koľaj.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #životné prostredie #Belehrad
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy