Európska únia je po Číne lídrom v ničení dažďových pralesov

Až 16 percent dreva vyrúbaného v dažďových pralesoch na svete v roku 2017 bolo vyťaženého pre potreby obchodu súvisiaceho s dovozom tovarov do krajín Európskej únie.

14.04.2021 15:07
Dažďový prales Foto:
Odlesnené územie Amazonského pralesa v brazílskom štáte Para
debata (5)

Zo správy Svetového fondu na ochranu prírody (World Wide Fund for Nature – WWF) za roky 2005–17, ktorá bola zverejnená v stredu, vyplýva, že EÚ je na druhom mieste, čo sa týka ničenia dažďových pralesov. Informoval o tom nemecký časopis Der Spiegel.

Medzinárodná nezisková organizácia WWF uvádza, že najväčší výrub dažďových pralesov má na svedomí Čína (24 percent). Za Európskou úniou nasledujú India (deväť percent) a Spojené štáty (sedem percent).

Spomedzi členských štátov EÚ je na vrchnej priečke krajín zodpovedných za odlesňovanie v spojitosti s dovozom Nemecko. V priemere dôjde ročne k odlesneniu 43 700 hektárov lesa, čo je plocha približne o polovicu väčšia než metropola Berlín. V prepočte na počet obyvateľov sa najviac stromov vyrúbe pre potreby dovozu do Holandska, Belgicka a Dánska.

Dôvodom odlesňovania pre potreby importov do EÚ je najčastejšie pestovanie sóje (okolo 31 percent z odlesnenej pôdy) a palmového oleja (približne 24 percent). Týka sa to najmä lesov v Južnej Amerike a Juhovýchodnej Ázii. Ďalšími komoditami sú hovädzie mäso, produkty z dreva, kakao a káva.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #dažďový prales