Stoltenberg: NATO začne do mája sťahovať svojich vojakov z Afganistanu

Členské krajiny NATO sa v stredu dohodli, že do 1. mája začnú sťahovať svojich vojakov z Afganistanu. Oznámil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii.

14.04.2021 21:21 , aktualizované: 23:10
Jens Stoltenberg Foto: ,
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
debata (56)

Stoltenberg pripomenul, že NATO má v súčasnosti v Afganistane približne 10-tisíc vojakov a väčšina z nich je z krajín mimo USA.

NATO vo vyhlásení na svojej webovej stránke uviedlo, že „toto sťahovanie bude usporiadané, koordinované a rozvážne. Sťahovanie všetkých amerických síl a príslušníkov misie Rozhodná podpora plánujeme dokončiť v priebehu niekoľkých mesiacov“.

Americký prezident Joe Biden v stredu oficiálne oznámil stiahnutie amerických vojakov v z Afganistanu. Sťahovanie jednotiek sa podľa Bidena začne 1. mája a do 11. septembra bude ukončené.

„Dospel som k záveru, že prišiel čas ukončiť najdlhšiu vojnu Ameriky. Prišiel čas, aby sa americkí vojaci vrátili domov,“ povedal.

Stoltenberg a Blinken: USA a NATO neopustia Afganistan po odchode vojakov

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, šéf americkej diplomacie Anthony Blinken a americký minister obrany Lloyd Austin však na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli upozornili, že ani USA, ani NATO túto krajinu „neopustia“.

Stoltenberg potvrdil, že Aliancia súhlasila s postupným a koordinovaným sťahovaním svojich síl z Afganistanu, aby podporila rozhodnutie amerického prezidenta Joa Bidena stiahnuť po uvedenom dátume všetky americké jednotky z tejto krajiny. Okrem okolo 2000 amerických vojakov má NATO v Afganistane od 7000 do 7500 príslušníkov výcvikovej misie z ostatných spojeneckých krajín.

Podľa šéfa Aliancie úplné stiahnutie vojenských jednotiek potrvá „niekoľko mesiacov“. Zároveň upozornil, že akékoľvek útoky povedú sťahujúce sa sily NATO v Afganistane k „ráznej a silnej“ odvetnej reakcii. „Nie je to ľahké rozhodnutie. Je to rozhodnutie, ktoré obsahuje riziká a ktoré si vyžaduje, aby sme sa aj naďalej sústredili na Afganistan. Toto nie je koniec, ale začiatok nového spôsobu rokovania s Afganistanom,“ opísal novú situáciu Stoltenberg.

Jeho slová potvrdili aj Blinken a Austin s vysvetlením, že ani USA, ani NATO „neopustia“ Afganistan ani po stiahnutí svojich vojakov. „Priviezť našich vojakov domov neznamená ukončiť naše vzťahy s Afganistanom alebo našu podporu tejto krajine,“ povedal Blinken. Dodal, že „naša podpora, naša angažovanosť a naše odhodlanie zostávajú“.

Blinken a Austin zároveň uviedli, že Spojené štáty budú navždy vďačné za solidaritu a podporu ostatných spojencov, ktorú pocítili po útokoch z 11. septembra 2001 a pri misii v Afganistane. Tieto útoky si po prvýkrát vyžiadali aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy, podľa ktorého je útok na jedného člena Aliancie útokom na všetkých spojencov.

56 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #NATO #Jens Stoltenberg