Černobyľ chcú zapísať na zoznam UNESCO a prilákať viac turistov

Ukrajinská vláda vyvíja úsilie, aby sa odstavená Černobyľská atómová elektráreň dostala na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Vláda, dúfajúc, že to prinesie viac financií aj turistov, spustila iniciatívu, ktorá by jej umožnila požiadať zmienenú organizáciu o ochranu tejto lokality, informovala vo štvrtok tlačová agentúra Reuters.

23.04.2021 07:13
11

Černobyľská atómová elektráreň, bývalé zariadenie zo sovietskej éry, sa v roku 1986 stala dejiskom dosiaľ najzávažnejšej jadrovej havárie v dejinách. Počas záťažovej skúšky vybuchol jeden z reaktorov a veľkú časť Európy zasiahol rádioaktívny mrak. Z okolia elektrárne evakuovali desaťtisíce obyvateľov. Areál je odvtedy spustnutý, tak ako neďaleké mesto Pripjať.

Bezprostredne pri katastrofe zahynulo 31 pracovníkov závodu a hasičov, väčšinou na akútnu chorobu z ožiarenia. Tisíce ďalších ľudí neskôr podľahli chorobám súvisiacim s radiáciou, aj keď celkový počet obetí a dlhodobé účinky na zdravie zostávajú predmetom diskusií.

Cernobyl - Prirucka prezitia Čítajte viac Ako sa z Černobyľu poučiť a prežiť

„Sme presvedčení, že uvedenie Černobyľu na zoznam Svetového dedičstva UNESCO je prvým a dôležitým krokom k tomu, aby sa toto unikátne miesto stalo jedinečným záujmovým cieľom pre celé ľudstvo. Jeho význam ďaleko presahuje hranice Ukrajiny. Nejde len o spomínanie, ale aj o dejiny a ľudské práva,“ uviedol ukrajinský minister kultúry Oleksandr Tkačenko.

Lokality, ktoré sa usilujú o záštitu UNESCO, musia byť najskôr zahrnuté do národného zoznamu kultúrneho a historického dedičstva Ukrajiny. Tkačenko uviedol, že jeho rezort nedávno rozhodol aj o zaradení obrovského vojenského radaru postaveného v 70. rokoch neďaleko mesta Černobyľ. Diskutuje sa tiež o celej uzavretej zóne Černobyľskej atómovej elektrárne.

Ukrajina si 26. apríla pripomenie 35. výročie černobyľskej havárie.

Černobyľ Čítajte viac Dym z požiarov pri Černobyle zavialo do Kyjeva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Zoznam svetového dedičstva UNESCO #Ukrajina #Černobyľ