Pápež vyzval na úctu voči prírode: Planéta je na pokraji zničenia

Pápež František vo svojom štvrtkovom videoposolstve ku Dňu Zeme uviedol, že planéta je "na pokraji" a ľudstvo sa musí vyhnúť "ceste sebazničenia".

23.04.2021 09:09
debata

„Teraz je čas konať. Sme na pokraji (zničenia),“ uviedol pápež, ktorý podporuje názor vedcov, že globálne otepľovanie je sčasti spôsobené človekom. Ľudia musia podľa neho prestať s nerešpektovaním prírody, pretože tá im to „už dlho odpúšťať nebude“, uviedol aj v súvislosti s aktuálnou pandémiou COVID-19 a následkami klimatickej zmeny.

„Keď sa ničenie prírody začne, je ťažké ho zastaviť. Ešte ale nie je neskoro a budeme odolnejší, ak budeme spolupracovať, a nie konať sami,“ vyzval. Ak sa ľudstvo z aktuálnej zdravotnej krízy nepoučí a nezlepší, povedie to podľa pápeža k sebadeštrukcii. Súčasná doba predstavuje vhodný čas na inovácie a invenciu, dodal. Na politických lídrov apeloval, aby konali odvážne a spravodlivo.

V osobitnom videoposolstve v rámci globálneho klimatického summitu organizovaného Bielym domom pápež povedal, že ľudia „sa musia starať o prírodu, aby sa príroda mohla starať o nás“. Dvojdňové podujatie, ktoré hostí americký prezident Joe Biden, nazval pápež „úžasným“.

Pápež tiež privítal návrat Washingtonu ku Parížskej klimatickej dohode z roku 2015. Bidenov predchodca Donald Trump totiž ako jeden z prvých krokov v úrade prezidenta USA oznámil, že USA od tejto významnej dohody odstúpia.

kozub, kachle, oheň, kúrenie, teplo, drevo Čítajte viac Ekológ: Akceptoval sa úzus, že spaľovanie dreva je uhlíkovo neutrálne. Je to nezmysel
debata chyba
Viac na túto tému: #pápež František #Deň Zeme