Útočník zabil vo Francúzsku nožom policajtku. Macron sľúbil pokračovanie boja proti "islamistickému terorizmu"

Francúzska polícia zadržala troch ľudí v súvislosti so štvrtkovým útokom v meste Rambouillet, pri ktorom zahynula policajná úradníčka a následne aj páchateľ. Traja zadržaní sú podľa zdroja z prostredia francúzskej justície osoby z okolia útočníka.

23.04.2021 16:06 , aktualizované: 22:01
francúzsko útok nožom Foto: ,
Policajti blokujú cestu zábranami neďaleko miesta útoku na policajnej stanici vo francúzskom meste Rambouillet, 23. apríla 2021.
debata (31)

Tridsaťšesťročný muž známy iba ako Jamel G. dvakrát bodol do krku 49-ročnú policajnú úradníčku priamo v policajnej stanici, píše AFP, ktorá v prvotných správach písala, že mala 48 rokov. Bezprostredne po tom ho policajti zastrelili. Zavraždená úradníčka mala dve deti vo veku 13 a 18 rokov. Približne 30 policajtov prehľadalo v piatok večer útočníkovo obydlie.

Predseda francúzskej vlády Jean Castex na Twitteri incident odsúdil ako „barbarský čin bezhraničnej krutosti“ voči „hrdinke každodenného života“.

Na Twitteri reagoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Nikdy sa nevzdáme a budeme pokračovať v boji proti islamistickému terorizmu,“ napísal Macron a zosnulú ženu identifikoval ako „Stephanie“.

Motív činu dosiaľ nie je známy, dodal. Muž mal počas útoku zakričať „Allahu Akbar“ (v arabčine Boh je veľký), čo je pokrik, ktorým často sprevádzajú svoje útoky islamskí extrémisti.

Prípadom začala zaoberať francúzska protiteroristická prokuratúra, ktorá vyšetruje trestné činy súvisiace s terorizmom. Jej šéf Jean-Francois Ricard pre AFP uviedol len to, že „útočníkove slová“ naznačujú, že mal teroristický motív.

Útočník do Francúzska nelegálne pricestoval v roku 2009, následne však svoj pobyt zlegalizoval. Doposiaľ nebol „v hľadáčiku“ francúzskych bezpečnostných zložiek.

Francúzsko sa stalo v ostatných rokoch dejiskom niekoľkých útokov islamských teroristov, pri ktorých zahynuli stovky ľudí.

francúzsko útok bazilika Nice polícia notre dame Čítajte viac Teror vo Francúzsku. Odrezaná hlava, traja zabití
31 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #útok nožom