Rumunský rezort uviedol, že zástupca ruského vojenského atašé Alexej Gričajev bude v Rumunsku vyhlásený za nežiaducu osobu, a to „vzhľadom na jeho aktivity a činnosť, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch“.
Na znak solidarity s ČR už minulý týždeň vypovedali ruských diplomatov Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.
Pôjdu vyhostení českí diplomati do Kyjeva?
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navrhol svojmu českému kolegovi Jakubovi Kulhánkovi, aby českí diplomati vyhostení z Ruska pracovali na veľvyslanectve ČR v Kyjeve.
Uvádza sa to v správe zverejnenej na webovej stránke ukrajinského ministerstva zahraničných vecí, informovala agentúra Ukrinform. Kuleba prišiel s týmto návrhom v telefonáte s nedávno vymenovaným šéfom rezortu českej diplomacie.
Vyhlásení ukrajinského ministerstva obsahuje ubezpečenie, že „najbližší priatelia sa môžu spoľahnúť na vzájomnú podporu v čase veľkých výziev“. Dodáva sa v ňom, že ukrajinská strana privíta vyslanie českých diplomatov vyhostených z Moskvy, „aby posilnili diplomatickú prítomnosť ČR na Ukrajine v prospech rozvoja vzťahov medzi našimi štátmi a národmi“.
Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie zo soboty 17. apríla, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Česká strana na tento krok reagovala ultimátom, v ktorom vyzvala Moskvu, aby do uplynulého štvrtka 12.00 h prijala späť 20 vyhostených českých diplomatov. Moskva však na túto požiadavku nereagovala. Následne česká vláda rozhodla o ďalšom znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na veľvyslanectve ČR v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že počet členov ruského veľvyslanectva v Prahe a českej ambasády v Moskve sa do 31. mája zníži na zhodne sedem diplomatov, 25 technických pracovníkov a 19 miestnych zamestnancov.
Vzájomne si vyhostili po jednom diplomatovi
Rusko vyhlásilo pracovníka ukrajinského veľvyslanectva v Moskve za personu non grata a do konca apríla musí opustiť územie Ruska. Ministerstvo zahraničných vecí túto skutočnosť písomne oznámilo ukrajinskému veľvyslanectvu v Moskve.
Rusko podľa ministerstva koná na základe princípu reciprocity v reakcii na „nepriateľské konanie“ Ukrajiny, ktorá za personu non grata vyhlásila zamestnanca ruského veľvyslanectva v Kyjeve.
Moskva podľa ministerstva zahraničných vecí prijme ďalšie opatrenia v prípade, že Kyjev bude naďalej pokračovať v „nepriateľskom konaní“ voči ruským diplomatom.

Ukrajina vypovedala 17. apríla ruského diplomata v reakcii na podobný krok Moskvy, ktorá zadržala a vyhlásila za nežiaduceho ukrajinského konzula.
„Vysokopostavený diplomat ruskej ambasády v Kyjeve musí opustiť Ukrajinu do 72 hodín, počnúc 19. aprílom,“ uviedlo vtedy vo vyhlásení ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
Konzula Generálneho konzulátu Ukrajiny v Petrohrade Oleksandra Sosoňuka zadržali agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) v noci zo 16. na 17. apríla. Moskva mu následne v sobotu „odporučila, aby krajinu opustil do 72 hodín, počnúc 19. aprílom“.
Vyhostenie v záujme bezpečnosti
Rusko dnes za nežiaducu osobu vyhlásilo talianskeho diplomata v odvete za vyhostenie dvoch ruských diplomatov z Talianska, informuje agentúra TASS. Ruské ministerstvo zahraničia si zároveň predvolalo talianskeho veľvyslanca, aby mu poslalo príslušnú nótu. Taliansko dnešné ruské rozhodnutie podľa Reuters označilo za nespravodlivé a pripomenulo, že ruských diplomatov vyhostila v záujme talianskej bezpečnosti.
„Taliansky veľvyslanec v Moskve Pasquale Terracciano bol pozvaný na ministerstvo zahraničia, kde mu bola doručená nóta o vyhlásení asistenta atašé pre otázky obrany za nežiaducu osobu,“ citovala agentúra TASS vyhlásenie ruského ministerstva.

Proti ruskému kroku sa ohradila talianska vláda. „Rozhodnutie považujeme za nepodložené a nespravodlivé, keďže ide o odvetu za legitímny krok, ku ktorému sa uchýlili talianske úrady v záujme obrany talianskej bezpečnosti,“ uviedlo talianske ministerstvo.
Taliansko na konci marca rozhodlo o vyhostení dvoch ruských diplomatov pre podozrenie zo špionáže. Pri vypočutí v parlamente minister zahraničia Luigi Di Maio označil počínanie Rusov za nepriateľský akt. Polícia zadržala v tejto súvislosti tiež kapitána talianskeho námorníctva pri tajnej schôdzke s jedným z neskôr vyhostených ruských vojenských diplomatov. Zatknutie sa uskutočnilo v momente, keď taliansky dôstojník odovzdával ruskému diplomatovi tajné informácie.