NATO je hlavným pilierom obrany Slovenska, povedal Heger Stoltenbergovi

Členstvo v Severoatlantickej aliancii znamená pre Slovensko hlavný pilier obrany a bezpečnosti. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) v utorok večer po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v bruselskej centrále Aliancie. Premiér zároveň pri tejto príležitosti potvrdil pevné zakotvenie Slovenska v európskych a transatlantických štruktúrach.

27.04.2021 18:25, aktualizované: 19:31
heger, stoltenberg Foto:
Slovenský premiér Eduard Heger (vpravo) a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg prichádzajú na spoločnú tlačovú konferenciu v Bruseli 27. apríla 2021.
debata (77)

Stoltenberg počas spoločnej tlačovej konferencie s Hegerom uviedol, že Slovensko je plnohodnotným členom NATO, ktorého vojaci sa zúčastňujú na zahraničných misiách v Afganistane a Iraku a na rotačnej misii v Pobaltí. Ocenil prínos Slovenska pri operáciách na stabilizáciu pomerov v regióne západného Balkánu a privítal tiež snahy slovenskej strany o zvýšenie výdavkov na obranu. „Aj tieto príspevky robia spojencov silnejšími a bezpečnejšími,“ skonštatoval šéf Aliancie.

Heger Brusel Čítajte viac Heger má pre úniu návrh, ako rozdeliť vakcíny

Podľa jeho slov spolu s Hegerom prebrali viacero súčasných bezpečnostných tém, najmä destabilizačné kroky Ruska naprieč euroatlantickým priestorom vrátane územia členských krajín NATO. Do kategórie „agresívnych krokov“ Ruska podľa neho zapadá aj výbuch muničného skladu v českých Vrběticiach z roku 2014, pokračujúce pošliapavanie ukrajinskej suverenity a najnovšie snahy o zákaz vstupu cudzích lodí do niektorých čiernomorských prístavov.

Proeurópska a proatlantická

Hovorili tiež o príprave júnového summitu NATO, ktorý podľa Stoltenberga znamená presadenie novej stratégie NATO 2030 zameranej na budúce výzvy a hrozby, ktoré stoja pred spojencami.

Heger pripomenul, že po Prahe je jeho druhou pracovnou zastávkou Brusel, sídlo inštitúcií EÚ a NATO, čím opätovne naznačil, že súčasná vláda je proeurópska a proatlantická.

„Záleží nám na našom členstve v NATO. Je to hlavný pilier našej obrany a bezpečnosti. Najefektívnejší spôsob obrany je kolektívna obrana. Z hľadiska bezpečnosti aj z hľadiska nákladov, a preto do nej radi investujeme,“ vyhlásil premiér.

Politika otvorených dverí

V tejto súvislosti poznamenal, že SR si svoje záväzky ctí a plní, čoho dôkazom je aj vlaňajšie vyčlenenie dvoch percent HDP na obranu a z toho 30 percent na modernizáciu ozbrojených síl.

Heger zároveň uviedol, že podporuje prípravu novej strategickej koncepcie NATO na najbližšie desaťročie, ktorá bude odrážať súčasné zmenené bezpečnostné prostredie. „Našou spoločnou prioritou je silná kolektívna obrana a schopnosť čeliť novým hrozbám, či už sú to kybernetické útoky alebo zneužívanie moderných technológií. Pozornosť musíme venovať aj hrozbám, ktoré prichádzajú z Ázie a Číny,“ povedal premiér v závere svojho vystúpenia, pričom podporil politiku otvorených dverí Aliancie a pomoc pre ďalšie krajiny snažiace sa o vstup do NATO, ako aj rozvoj vzťahov medzi EÚ a NATO.

vrbetice výbuch česko Čítajte viac NATO vyjadrilo plnú solidaritu s Českou republikou

Na stretnutí bol tiež slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), ktorý Stoltenberga informoval o viacerých modernizačných projektoch Ozbrojených síl SR vrátane prebiehajúceho obstarávania 3D rádiolokátorov, prieskumu dostupnej pásovej techniky, ktorá má nahradiť súčasne využívané bojové vozidlá pechoty, či riešenia zabezpečenia kolesovej techniky. Bruselské sídlo NATO navštívil aj štátny tajomník rezortu Marian Majer, ktorý rokoval s námestníkom generálneho tajomníka NATO pre vzrastajúce bezpečnostné hrozby Davidom van Weel

77 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #Eduard Heger
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy