Johnsonove telefónne číslo bolo na webe 15 rokov, vláda to bagatelizuje

Súkromné telefónne číslo britského premiéra Borisa Johnsona bolo na internete voľne dostupné uplynulých 15 rokov. Informoval o tom vo štvrtok britský webmagazín Popbitch venujúci sa celebritám. Britská vláda následne v piatok bagatelizovala tvrdenia o bezpečnostnej hrozbe, ktorú táto skutočnosť predstavovala, uviedla agentúra AP.

30.04.2021 15:53
johnson Foto: ,
Boris Johnson máva novinárov počas odchodu zo svojho úradu britského prmiéra na Downing Street 10 v Londýne.
debata

Johnsonove telefónne číslo sa nachádza na faxovanej tlačovej správe istého think-thanku z roku 2006, keď bol súčasný britský premiér poslancom vtedy opozičnej Konzervatívnej strany zodpovedným za vysokoškolské vzdelávanie.

Ešte tento týždeň malo byť toto číslo stále aktívne. Po zverejnení informácie v britských médiách však ten, kto sa na naň pokúšal dovolať, počul len automatické hlásenie, že linka je momentálne nedostupná, uvádza AP. Agentúra dodáva, že v piatok už číslo zjavne neexistovalo.

Boris Johnson Čítajte viac Radšej hromady mŕtvol ako lockdown? Johnsonovi väčšina neverí

Štátna tajomníčka z britského ministerstva vnútra Victoria Atkinsová v piatok trvala na tom, že Johnson si „uvedomuje svoju zodpovednosť vo veci národnej bezpečnosti“ a kritizovala médiá za zverejnenie informácie, že číslo je verejne dostupné.

Bývalý britský poradca pre národnú bezpečnosť Peter Ricketts však uviedol, že ak bolo číslo verejne dostupné, mohli ho odpočúvať znepriatelené štáty, „prípadne aj iní neštátni aktéri, ako napríklad sofistikované zločinecké gangy“.

Členovia britskej vlády dostávajú na plnenie pracovných povinností služobný mobil, pripomína agentúra AFP. Johnsona kritizovali, že svoje súkromné číslo dáva iným politikom alebo podnikateľom a bol naňho vyvíjaný nátlak, aby s tým prestal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Boris Johnson #telefónne čísla
Flowers