Vlastník Ever Given nechce takmer miliardovú škodu platiť sám

Japonský majiteľ mohutnej nákladnej lode, ktorá takmer na týždeň zablokovala Suezský prieplav a zastavila tak globálny obchod, žiada vlastníkov nákladu o zdieľanie nákladov za škody, ktoré požadujú egyptské orgány.

30.04.2021 16:03
Egypt Suez Canal Foto: ,
Jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete Ever Given smerujúca z Číny do Rotterdamu narazila v utorok 23. marca v Suezskom prieplave na plytčinu.
debata

Spoločnosť Shoei Kisen Kaisha Ltd. v piatok uviedla, že požiadala niekoľkých majiteľov približne 18-tisíc kontajnerov, ktoré prepravovala, aby sa podieľali na zaplatení škody. Systém zdieľania škôd sa často používa pri námorných nehodách krytých poistením. V prípade uviaznutej lode Ever Given by sa mala náhrada škody pohybovať na úrovni asi 916 miliónov dolárov (približne 755 miliónov eur).

Jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete...
Satelitný záber čiastočne uvoľnenej lode Ever...
+21Loď Ever Given po tom, ako ju uvoľnili zo Suezu.

Štyristo metrov dlhá a 200-tisíc ton ťažká loď sa 23. marca vzpriečila v prieplave a zasekla sa na brehu. Jej uvoľnenie okrem iného zahŕňalo flotilu silných remorkérov a bagrovacích plavidiel, ktoré odbagrovali 30-tisíc kubických metrov bahna a piesku.

Cez Suezský prieplav prechádza zhruba 12 % svetového obchodu. Podľa dát časopisu Lloyd's List, ktorý sa venuje nákladnej preprave, blokáda prieplavu denne bránila preprave tovaru v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.

ever given Čítajte viac Egypt zadržal loď, ktorá blokovala Suezský prieplav. Požaduje vysoké odškodné
debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #Ever Given