Nemeckí právnici podali trestné oznámenie na Lukašenka pre násilie po vlaňajších prezidentských voľbách

Štyria nemeckí právnici podali trestné oznámenie na bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Dôvodom má byť rozsiahle násilie zo strany štátu po vlaňajších prezidentských voľbách v Bielorusku. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

05.05.2021 09:35
Virus Outbreak Belarus Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko
debata (30)

Trestné oznámenie pre údajné zločiny proti ľudskosti podali právnici na Spolkovej prokuratúre v Karlsruhe v mene desiatich klientov, ktorí tvrdia, že sa stali obeťami mučenia.

Klienti zmienili fyzické týranie, nedostatok jedla a spánku a ponižovanie, pričom údajne strávili celé hodiny na kolenách so zviazanými rukami. Právni zástupcovia uviedli, že v dôsledku toho utrpeli všetci ich klienti vážne zdravotné problémy. „Celkovo možno zaobchádzanie štátu (s nimi) označiť iba za barbarské,“ dodali.

Nemecké zákony oprávňujú prokuratúru vyšetrovať prípady porušovania medzinárodného práva v zahraničí. Právnici tvrdia, že v Bielorusku nehrozia Lukašenkovi ani členom jeho bezpečnostného aparátu za ich konanie právne následky.

Podľa Rady OSN pre ľudské práva existuje v Bielorusku množstvo správ o mučení, únosoch, svojvoľnom vyhostení a nezvestných osobách.

V Bielorusku sa vlani v auguste konali sporné prezidentské voľby, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť vyhral dlhoročný autoritársky prezident Lukašenko. Opozícia ani západné krajiny však nepovažujú jeho znovuzvolenie za legitímne a hlasovanie označujú za zmanipulované.

Po voľbách v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré si vyžiadali niekoľko obetí na životoch, stovky zranených a viac ako 30-tisíc zadržaných. Demonštrácie však postupne zoslabli v dôsledku tvrdých policajných zásahov a masového zatýkania, ako aj v súvislosti s nepriaznivým zimným počasím.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexander Lukašenko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy