Ministri dali tiež najavo „plnú solidaritu“ s krajinami, ktoré zasiahli akcie ruských spravodajských služieb.
Čítajte viac Pre USA je Slovensko príkladom, ako vie byť ruská vakcína politicky toxickáŠéfovia diplomacií G7 uviedli, že sú hlboko znepokojení „nezodpovedným a destabilizujúcim“ správaním Ruska a sľúbili, že posilnia kolektívne úsilie o ochranu pred hrozbami z Kremľa. Pokračujúce destabilizujúce správanie Ruska podľa G7 zahŕňa „veľké navyšovanie ruských vojenských síl na hraniciach s Ukrajinou a na nelegálne anektovanom Kryme, zlovoľnej aktivity zacielenej na podkopanie demokratických systémov krajín, zlomyseľné kybernetické aktivity a používanie dezinformácií“.
Krajiny G7 sľúbili, že budú „naďalej posilňovať svoje kolektívne schopnosti a schopnosti našich partnerov“ tak, aby odradili Rusko od správania, ktoré ohrozuje medzinárodný poriadok založený na pravidlách", čo sa týka napríklad oblasti bezpečnosti kybernetického priestoru a dezinformácií.
Podpora Bielorusku
Ministri rovnako vyzvali Bielorusko na uskutočnenie nových prezidentských volieb pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Vo vyhlásení zverejnenom po skončení londýnskych rokovaní tiež apelovali na bieloruské úrady, aby ukončili represie a prepustili všetky nespravodlivo väznené osoby.
Čítajte viac Škoda je v Bielorusku nepohodlná. Zo dňa na deň tam zakázali jej dovoz aj predaj!Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka by mal podľa ministrov „prepustiť všetkých, ktorí sú nespravodlivo väznení pre svoje demokratické zmýšľanie a prestať s potláčaním ľudských práv a základných slobôd,“ píše sa v komuniké, z ktorého citovala agentúra TASS.
Skupina G7 je podľa vyhlásenia odhodlaná podporovať demokratické ašpirácie obyvateľov Bieloruska a pričiniť sa o potrestanie všetkých osôb, zodpovedných za porušovanie ľudských práv v tejto postsovietskej republike.
„Odsudzujeme pokračujúce represie zamerané voči novinárom a obhajcom ľudských práv… Ďalej naliehame na (bieloruský) režim, aby začal viesť zmysluplný dialóg so všetkými zložkami spoločnosti, vrátane skutočných vodcov opozície a občianskych skupín,“ uviedli ministri.
Takýto dialóg by podľa nich mali sprostredkovať mediátori z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), čo by mohlo priniesť východisko zo súčasnej politickej krízy v Bielorusku.
Výzva Číne
Krajiny G7 dnes takisto vyzvali Čínu k rešpektovaniu ľudských práv a základných slobôd. Vyjadrili tiež silný nesúhlas s akýmikoľvek jednostrannými krokmi, ktoré by mohli eskalovať napätie a podkopať stabilitu v regióne. Čína má tiež dodržiavať svoje záväzky ohľadom zodpovedného správania v kyberpriestore alebo svojich povinností týkajúcich sa ekonomiky a obchodu.
Ministri zahraničia krajín skupiny, teda okrem hostiteľskej Británie tiež USA a Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska, od začiatku týždňa rokovali v Londýne. Do Británie boli pozvaní tiež šéfovia diplomacií Austrálie, Indie, Južnej Afriky a Južnej Kórey.