Južná Karolína kvôli nedostatku smrtiacich injekcií zavádza popravy zastrelením

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Južná Karolína v stredu schválila zastrelenie ako jednu z metód popravy. Stalo sa tak kvôli nedostatku látok používaných v smrtiacich injekciách.

06.05.2021 07:45
Zbraň / Nábojnica / Streľba / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (14)

Tento štát, ktorý v minulosti patril medzi časti Spojených štátov s najvyššími počtami popráv, ich chce znovu vykonávať vo väčšom meradle.

Podľa novo schváleného zákona si zločinci odsúdení na smrť v prípade, keď nebude k dispozícii smrtiaca injekcia, budú musieť vybrať medzi popravou na elektrickom kresle a zastrelením. Okrem Južnej Karolíny popravuje väzňov na elektrickom kresle osem ďalších štátov, trest zastrelením teraz umožňujú vykonávať zákony troch štátov.

Poprava sa v Južnej Karolíne naposledy konala pred desiatimi rokmi. Miestny Senát už zákon schválil v marci a teraz poputuje na podpis k republikánskemu guvernérovi Henrymu McMasterovi. Ten už dal najavo, že ho podpíše.

„Rodiny obetí najhorších zločincov sa nemôžu dostať o nič bližšie k spravodlivosti, pretože sme v situácii, keď všetky možnosti odvolania boli vyčerpané a tresty vymerané na základe zákona nemožno vykonať,“ uviedol republikánsky zákonodarca Weston Newton.

Južná Karolína teraz popravovať nemôže, pretože jej došli zásoby látok používaných vo smrtiacich injekciách a nemá možnosť si nakúpiť ďalšie. Vzhľadom k tomu, že smrtiace látky nie sú dostupné, vyberajú si odsúdení práve popravu injekciou, čím sa jej vyhnú.

Demokrati sa do zákona márne snažili presadiť množstvo pozmeňovacích návrhov: nechceli, aby sa nové pravidlá vzťahovali na ľudí, ktorí už teraz čakajú na popravu, alebo naopak požadovali, aby bol trest smrti okamžite zrušený alebo aby zákonodarcovia museli popravy sledovať.

Od roku 1977, keď bol v Spojených štátoch obnovený trest smrti, popravcovia zastrelili celkom troch väzňov, všetkých v štáte Utah. Devätnásť odsúdencov počas tohto storočia zomrelo na elektrickom kresle.

Medzi rokmi 2000 a 2011 v Južnej Karolíne popravili v priemere menej ako dvoch väzňov za rok. Teraz na vykonanie najvyššieho trestu čaká 37 odsúdených, pred desiatimi rokmi ich bolo šesťdesiat.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Južná Karolína #smrtiaca injekcia