Čaputová otvorila v Kodani detskú školu

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila so slovenskými vedcami Štátny sérologický ústav v dánskej Kodani. Stretla sa aj výkonným riaditeľom Európskej environmentálnej agentúry (EEA) Hansom Bruninckxom.

11.05.2021 11:43, aktualizované: 13:46
Dánsko SR prezidentka Čaputová návšteva Foto: ,
Zuzana Čaputová sa v rámci pracovnej cesty v Dánskom kráľovstve stretla so zástupcami Štátneho serologického ústavu. Na snímke vľavo dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke.
9

Štátny sérologický ústav v Kodani má za úlohu zabezpečiť pripravenosť na infekčné choroby a biologické hrozby. Realizuje vlastný vakcinologický a epidemiologický výskum. Počas pandémie hodnotí riziká, uverejňuje predikcie a monitoruje aj prenos ochorenia COVID-19 zo zahraničia. Ústav Čaputová navštívila s riaditeľkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou, infektológom Petrom Sabakom, Silviou Pastorekovou a Borisom Klempom z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Matušom Mišíkom z Inštitútu zdravotníckej politiky.

V EEA sa prezidentka stretla a porozprávala so slovenskými pracovníkmi agentúry. Úlohou EEA je poskytovať nezávislé informácie o životnom prostredí, monitoruje kvalitu a znečistenie ovzdušia.

Stretnúť sa má aj s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou.

Otvorila školu

Čaputová poobede oficiálne otvorila Detskú školu architektúry a staviteľstva neziskovej organizácie Bibiana Danmark. Riaditeľke a kurátorke Bibiany Danmark Janne Bech zároveň odovzdala dary – hmyzí domček a med z prezidentskej záhrady.

zväčšiť Zuzana Čaputová v Dánsku otvorila Detskú školu... Foto: TASR, Martin Baumann
Dánsko SR prezidentka Čaputová návšteva Zuzana Čaputová v Dánsku otvorila Detskú školu architektúry a staviteľstva.

Inšpiráciou na vznik Bibiany v Kodani bol práve Medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave. Obe organizácie spolupracujú a od roku 2011 realizovali aj spoločné podujatia po celej krajine. Bibiana je zameraná na inšpirovanie a vzdelávanie detí v oblasti kultúry a umenia prostredníctvom inovatívnych výstav. Venuje sa fantázii a schopnosti vytvárať nové svety a nové skutočnosti.

Janne Bech navštívila bratislavskú Bibianu v roku 2009. Je to podľa nej fantastické miesto a nikde nevidela úžasnejšie spojenie umenia a zmyslového vnímania. Preto sa rozhodla vytvoriť takéto miesto aj v Dánsku. Je to projekt, ktorý v Dánsku chýbal, podotkla Bech.

V Bibiane sú deti od mladého veku motivované k tomu, aby rozmýšľali o tom, ako má ich mesto vyzerať, aby mali k mestu vzťah a sami povedali, čo by na konkrétnom mieste chceli mať. „Učia sa tak jednak spolupatričnosti a komunitnému životu, ale učia sa aj uvažovaniu o tom, ako mať udržateľné mesto a architektúru,“ uviedla Čaputová. V Bibiane si pozrela aj výstavu, ktorá bola podľa nej zaujímavá. Všetky ilustrácie v organizácii sú detských knižiek. Boli tam viaceré expozície, ktoré mali environmentálny rozmer a vedú deti k tolerancii, rôznorodosti a rešpekte inakosti, uviedla prezidentka.

Stavebná škola sa nachádza v priestoroch kotlárenskej vyhne v blízkosti tzv. Papierového ostrova, ktorý sa v súčasnosti buduje. Do roku 2030 tak školáci budú mať možnosť oboznámiť sa s tým, ako prebieha výstavba na ostrove od prvých plánov cez kladenie základov až po konečný projekt. Školáci chodia na Papierový ostrov počas celého týždňa, päť dní po päť hodín.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #Kodaň #Dánsko