Televízia al-Džazíra na Twitteri informovala, že izraelská armáda pred útokom varovala majiteľa tejto budovy. Obdobnú informáciu priniesla aj agentúra AP, ktorá napísala, že k náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.
Podľa izraelskej armády sa v objekte nachádzali tiež priestory vojenskej rozviedky hnutia Hamas, ktoré využívalo kancelárie médií a ich pracovníkov ako ľudské štíty.
Budova sa po nálete zrútila. Bezprostredne nebolo zrejmé, prečo sa práve ona stala terčom náletu. Podľa AP je to ďalší pokus armády o umlčanie spravodajských hlásení z oblasti, kde bojuje s palestínskym militantným hnutím Hamas.
K útoku došlo len niekoľko hodín po ako, iný nálet izraelskej armády zasiahol v utečeneckom tábore aš-Šátí v meste Gaza dom, pričom zahynulo desať členov palestínskej rodiny vrátane detí.
Netanjahu telefonoval s Bidenom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotňajšom telefonickom rozhovore uistil amerického prezidenta Joea Bidena, že Izrael počas náletov v pásme Gazy vyvíja maximálne úsilie na ochranu civilného obyvateľstva.
Telefonát sa uskutočnil po tom, ako bola pri izraelskom útoku zničená výšková budova, v ktorej sídlili zahraničné médiá. O niekoľko hodín neskôr izraelská armáda zaútočila na dom popredného politického lídra Hamasu v pásme Gazy Chálila Hajju, ktorý podľa nej tvoril súčasť „teroristickej infraštruktúry“. Bezprostredne nebolo jasné, či je Hajja ešte stále nažive.
Izraelská armáda zdôraznila, že civilistov nachádzajúcich sa v zmienenej výškovej budove, kde boli aj kancelárie médií, včas varovala a dala im čas na jej opustenie.
„Netanjahu (počas telefonátu s Bidenom) zdôraznil, že Izrael robí všetko pre to, aby nezainteresované osoby neutrpeli žiadnu ujmu. Dôkazom toho je skutočnosť, že z výškových budov, v ktorých sa nachádzajú priestory využívané teroristami, sú pred útokmi evakuované všetky nezainteresované osoby,“ uvádza sa vo vyhlásení kancelárie izraelského premiéra.
Propalestínske protesty v Európe
Tisíce ľudí pochodovali v sobotu ulicami Londýna, Paríža a Madridu na podporu Palestínčanov. V Londýne sa zišlo niekoľko tisíc protestujúcich, ktorí sa od londýnskeho Hyde Parku vydali na pochod k izraelskej ambasáde. Niesli transparenty s nápisom „Prestaňte bombardovať Gazu“ a skandovali heslá požadujúce vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu.
V Madride sa zhromaždilo približne 2500, z veľkej časti mladých ľudí s palestínskymi zástavami, ktorí pochodovali na námestie Puerta del Sol v centre mesta. „Toto nie je vojna, to je genocída,“ skandovali účastníci protestu.

V Paríži úrady konanie propalestínskeho protestného pochodu zakázali pre obavy z vypuknutia násilností. Vo štvrti Barbes v severnej časti francúzskej metropoly sa však napriek tomu zišli tisíce ľudí. Polícia napokon použila na ich rozohnanie slzotvorný plyn a vodné delo a podarilo sa jej zabrániť uskutočneniu pochodu, ktorý mal smerovať na parížske námestie Bastilly.
Protesty sa konali aj v Nemecku, Írsku, Švajčiarsku, Švédsku či v Kanade.
Raketové útoky pokračujú
Palestínski militanti v pásme Gazy pokračovali v sobotu v raketových útokoch na izraelské mestá. V meste Beerševa ležiacom na juhu Izraela a v prihraničných mestách sa ráno rozozvučali varované sirény, oznámila podľa svetových agentúr izraelská armáda, ktorá zároveň pokračovala v útokoch na ciele v tejto palestínskej enkláve.
Podľa polície zasiahli úlomky rakety v izraelskom meste Beerševa dom. Spôsobili materiálne škody, zranený nebol nikto. Cieľmi útokov militantov boli opäť aj pobrežné mestá Aškelon a Ašdod.
Izraelské letectvo v odvete zasiahlo niekoľko pozícií, z ktorých príslušníci islamistického hnutia Hamas ovládajúceho pásmo Gazy odpaľovali rakety, ako aj dve skupiny bojovníkov Hamasu.
Podľa agentúry WAFA bolo od pondelka, keď situácia v regióne eskalovala, v pásme Gazy zabitých 136 Palestínčanov. V Izraeli si raketová paľba doteraz vyžiadala osem obetí, oznámila izraelská armáda. Militanti od pondelka vystrelili na Izrael viac ako 2000 rakiet.

V zmiešaných arabsko-izraelských mestách pokračovali aj v noci na sobotu nepokoje. Napriek zákazu vychádzania hádzali demonštranti v meste Lod na príslušníkov bezpečnostných síl kamene a zápalné fľaše, pričom jeden z nich bol postrelený do nohy.
V Džaffe, arabskej štvrti Tel Aviv, zrejme židovskí extrémisti hodili dve zápalné fľaše na dom obývaný arabskou rodinou, pričom bolo zranené 12-ročné dieťa. V meste Akko výtržníci bolo podľa spravodajského webu Ynet podpálili divadlo, ktoré spoločne prevádzkujú židia a Arabi.
Najvážnejšie boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy od roku 2014 vypukli v pondelok po tom, čo hnutie Hamas, ovládajúce túto palestínsku enklávu, vystrelilo rakety na Jeruzalem a Tel Aviv ako odplatu za zásah izraelskej polície voči Palestínčanom v blízkosti mešity al-Aksá v Jeruzaleme.