Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

Starosta Budapešti Gergely Karácsony sa bude v primárkach opozície uchádzať o post kandidáta na predsedu maďarskej vlády, s ktorým pôjde opozícia spoločne do parlamentných volieb 2022. Starosta, ktorý bude v primárkach kandidátom Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg (Párbeszéd), to oznámil v sobotu na Facebooku.

15.05.2021 15:33
Gergely Karácsony budapešť Foto: ,
Liberálny starosta Budapešti Gergely Karácsony.
9

„Krajina je rozdelená, čo nie je dobré,“ konštatoval Karácsony, ktorý vyjadril snahu znova ju zjednotiť. Podľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava starosta vyjadril presvedčenie, že nadchádzajúce roky už nebudú o boji politických táborov, o boji ľavice s pravicou, ale o tom, že bude treba zbaviť moci vykorisťovateľskú e­litu.

„Chcel by som pracovať pre 99 percent večne sa trápiacich Maďarov a nie pre jedno percento najbohatších,“ zdôraznil.

Ďalšími uchádzačmi o kandidatúru opozície na post ministerského predsedu sú Klára Dobrevová za Demokratická koalícia (DK), ktorá je manželkou expremiéra a predsedu DK Ferenca Gyurcsányana, Péter Márki-Zay z hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom), Péter Jakab z Jobbiku a András Fekete-Győr z hnutia Momentum.

Šéfovia DK, Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Jobbiku, environmentálnej strany LMP, Dialógu (Párbeszéd) a Momentumu sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou primárok pre každý zo 106 jednomandá­tových volebných obvodov, ako aj na rovnakom postupe pri výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády v parlamentných voľbách v roku 2022.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Gergely Karácsony #Budapešť