Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

Starosta Budapešti Gergely Karácsony sa bude v primárkach opozície uchádzať o post kandidáta na predsedu maďarskej vlády, s ktorým pôjde opozícia spoločne do parlamentných volieb 2022. Starosta, ktorý bude v primárkach kandidátom Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg (Párbeszéd), to oznámil v sobotu na Facebooku.

15.05.2021 15:33
Gergely Karácsony budapešť Foto: ,
Liberálny starosta Budapešti Gergely Karácsony.
debata (9)

„Krajina je rozdelená, čo nie je dobré,“ konštatoval Karácsony, ktorý vyjadril snahu znova ju zjednotiť. Podľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava starosta vyjadril presvedčenie, že nadchádzajúce roky už nebudú o boji politických táborov, o boji ľavice s pravicou, ale o tom, že bude treba zbaviť moci vykorisťovateľskú e­litu.

„Chcel by som pracovať pre 99 percent večne sa trápiacich Maďarov a nie pre jedno percento najbohatších,“ zdôraznil.

Ďalšími uchádzačmi o kandidatúru opozície na post ministerského predsedu sú Klára Dobrevová za Demokratická koalícia (DK), ktorá je manželkou expremiéra a predsedu DK Ferenca Gyurcsányana, Péter Márki-Zay z hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom), Péter Jakab z Jobbiku a András Fekete-Győr z hnutia Momentum.

Šéfovia DK, Maďarskej socialistickej strany (MSZP), Jobbiku, environmentálnej strany LMP, Dialógu (Párbeszéd) a Momentumu sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou primárok pre každý zo 106 jednomandá­tových volebných obvodov, ako aj na rovnakom postupe pri výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády v parlamentných voľbách v roku 2022.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Budapešť #Gergely Karácsony
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy