Rakúska polícia zasiahla voči popieračom covidu, zaistila zbrane a muníciu

Niekoľko zbraní a muníciu zaistila polícia v Rakúsku počas razie voči radikálnym odporcom protipandemických opatrení. Ako uviedlo vo štvrtok tamojšie ministerstvo vnútra pre agentúru APA, členovia skupiny v chatovej konverzácii hovorili okrem iného o zhotovení kazetových bômb a molotovových koktejlov či o nákupe zbraní.

20.05.2021 16:55
Rakúsko / Viedeň / Foto: ,
Príslušníci rakúskych špeciálnych policajných zložiek. Ilustračná foto.
debata (8)

Príslušníci polície zaistili dve ručné zbrane, jednu dlhú zbraň, približne 3500 nábojov, dva meče a tiež rozličné polovojenské vybavenie vrátane ochranných a viacúčelových viest, prilieb, vysielačiek a nosičov dát. Zhabané predmety polícia v súčasnosti vyhodnocuje. Mnohí z členov internetovej chatovej skupiny boli navyše obvinení zo zločineckého sprisahania.

Východiskovým bodom vyšetrovania bola uzavretá skupina na sociálnej sieti Telegram, v ktorej sa o svojej činnosti dohadovali popierači koronavírusu. Plánovali napríklad voči policajtom použiť molotovové koktejly, ktoré si chceli priniesť do metropoly Viedeň na protesty proti epidemiologickým opatreniam.

K násilnostiam, o ktorých muži diskutovali on-line, malo dôjsť na protestnom zhromaždení vo Viedni 15. mája. Deň pretým preto rakúsky Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) spoločne s príslušnými krajinskými úradmi vo Viedni, Dolnom a Hornom Rakúsku, Štajersku a Vorarlbersku zorganizovali cielenú akciu, ktorej súčasťou bolo viacero bytových prehliadok či výsluchov podozrivých.

„Je absolútne nepochopiteľné, čo tu chceli popierači koronavírusu spraviť. Vďaka precíznej práci vyšetrovateľov sa podarilo tieto kriminálne siete pripravené páchať násilnosti odhaliť a budú sa musieť za to zodpovedať,“ vyhlásil šéf rezortu vnútra Karl Nehammer, ktorý ostro odsúdil plánované násilnosti voči policajtom.

„Páchatelia musia byť podľa zásad právneho štátu čo najprísnejšie potrestaní,“ dodal. Vzhľadom na vysoký počet zaistených zbraní a munície Nehammer uviedol: „Polovojenské vybavenie pripomína takmer teroristickú organizáciu.“

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #koronavírus
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy