Korčok sa stretol s Netanjahuom aj Aškenazim, vyzýva na primeranosť pri použití sily

Na zdržanlivosť a primeranosť pri používaní sily vyzval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas svojej štvrtkovej návštevy Izraela, kde sa stretol s premiérom Benjaminom Netanjahuom a rezortným partnerom Gabrielom Aškenazim. Informoval o tom Tlačový odbor MZV.

20.05.2021 21:12
Gabi Aškenazi /  Ivan Korčok / Jakub Kulhánek / Foto: ,
Izraelský minister zahraničných veí Gabi Aškenazi (druhý vľavo), minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok (uprostred) a český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek (druhý vpravo) počas ich návštevy na mieste raketového útoku z pásma Gazy v izraelskom meste Petah Tikvah 20. mája 2021.
debata (53)

„Tlmočil som podporu práva Izraela na sebaobranu a zaručenie bezpečnosti jeho občanov. Zároveň som ale apeloval na zdržanlivosť a primeranosť pri používaní sily s ohľadom na bezpečnosť civilného obyvateľstva. Povedal som, čo cítia aj naši občania na Slovensku, totiž, že ľudský život má rovnakú hodnotu všade na svete, či v Izraeli alebo v Palestíne,“ uviedol Korčok.

„Moje stretnutie s ministrom zahraničných vecí považujem za dôležité práve v situácii, keď je Izrael vystavený intenzívnym útokom radikálneho hnutia Hamas a na oboch stranách sa zvyšujú počty nevinných obetí konfliktu. Práve v takýchto napätých a vyhrotených situáciách si uvedomujem dôležitosť diplomacie a vzájomnej komunikácie," konštatoval Korčok.

„Som rád, že Slovensko je súčasťou intenzívneho medzinárodného diplomatického úsilia, keďže dnes paralelne so mnou v Izraeli rokovali aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek,“ povedal Korčok.

Korčok pripomenul nedávnu výzvu ministrov zahraničných vecí Európskej únie na deeskaláciu situácie a zdôraznil, že slovenská diplomacia chce prispieť k zastaveniu násilností, zabezpečeniu ochrany civilistov a umožneniu dodávok humanitárnej pomoci do najviac zasiahnutých oblastí.

Izrael Palestínčania Gaza útoky letecké Čítajte viac Izrael a Hamas súhlasili so zastavením paľby, 11-dňový konfikt sa končí

„Rovnako sme podrobne hovorili o perspektívach mierového riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý sa dlhodobo nachádza v patovej situácii. Trvalý mier a udržateľné riešenie je možné dosiahnuť len na základe rokovaní vedúcich k dvojštátnemu usporiadaniu v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN a na základe medzinárodne odsúhlasených parametrov,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Jedným z kľúčových predpokladov obnovenia rokovaní je podľa neho vyrovnanie sa nielen s militantným pôsobením Hamasu, ale aj urýchlené uskutočnenie volieb do orgánov palestínskej samosprávy, ktoré sa nekonali už 15 rokov.

S cieľom získať komplexný pohľad na dianie požiadal minister Korčok o stretnutie so svojím palestínskym rezortným partnerom Rijádom Malkím v Ramalláhu. Potvrdil tiež svoj záujem o rokovania s predstaviteľmi Palestínskej samosprávy zamerané na deeskaláciu konfliktu, obnovenie politického dialógu a naplnenie túžby obyvateľov Izraela a palestínskych území žiť v mieri.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Korčok #izraelsko - palestínsky konflikt