Kráľovná Alžbeta II. navštívila rovnomennú lietadlovú loď

Britská kráľovná Alžbeta II. navštívila lietadlovú loď, ktorá nesie jej meno a ktorá povedie flotilu britského námorníctva počas nadchádzajúcej plavby do Ázie. Plavidlo pomenované HMS Queen Elizabeth panovníčka pokrstila pred siedmimi rokmi, vtedy ešte so svojím manželom, princom Philipom, ktorý tento rok v apríli zomrel.

, 22.05.2021 20:18
alžbeta Foto: ,
Britská kráľovná Alžbeta II. na lietadlovej lodi pomenovanej po nej.
debata (6)

Britská flotila, v ktorej budú okrem lietadlovej lode s ôsmimi britskými a desiatimi americkými stíhacími lietadlami na palube tiež dva torpédoborce, dve fregaty, jedna ponorka a dve sprievodné plavidlá, vyrazia na cestu z anglického prístavu Portsmouth. Misia bude trvať 28 týždňov a flotila počas plavby cez Juhočínske more k Filipínam urazí 26 000 námorných míľ (skoro 50 000 kilometrov).

Námorná misia má podľa premiéra Borisa Johnsona ukázať „mäkkú silu“ Spojeného kráľovstva a propagovať vieru v demokraciu a vládu práva. Dôležitá ale bude prinajmenšom symbolicky aj plavba cez Juhočínske more, kde si niekoľko sporných oblastí nárokuje Čína, a to napriek námietkam ďalších štátov ako sú Taiwan, Malajzia, Vietnam či Filipíny.

Britská flotila sa zapojí do radu námorných cvičení okrem iného so silami z Japonska, Austrálie, Kanady, Francúzska, Turecka, Ománu či Južnej Kórey. Kotviť bude v Indii a Singapure.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #lietadlová loď #Alžbeta II.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy