Komisárka OSN: Izrael mohol v pásme Gazy spáchať vojnové zločiny

Kým sa nebudú riešiť základné príčiny násilia, zopakuje sa to, upozornila komisárka OSN Michelle Bacheletová pri konflikte Izraelu a Palestínčanov.

27.05.2021 16:07
debata (22)

Izraelské sily mohli pri nedávnych bojoch s militantmi z organizácie Hamas v Pásme Gazy spáchať vojnové zločiny. Vyjadrila sa tak vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová, ktorá vo štvrtok počas mimoriadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) o dianí v okupovaných palestínskych územiach skonštatovala, že aj ostreľovanie raketami zo strany Hamasu je jasné porušenie pravidiel vojny. Májové 11 dní trvajúce boje si vyžiadali viac ako 250 mŕtvych, prevažne Palestínčanov.

„Nálety v tak husto obývaných oblastiach vyústili do vysokého počtu civilných obetí a zranení, ako aj rozsiahlej deštrukcie civilnej infraštruktúry,“ povedala Bacheletová. Takéto nálety podľa nej vyvolávajú „vážne obavy z dodržiavania rozdielov a proporcionality zo strany Izraela podľa medzinárodného humanitárneho práva“ a mohli by preto „predstavovať vojnové zločiny“.

V zjavnej narážke na taktiku Hamasu komisárka uviedla, že umiestniť vojenské stanoviská v husto osídlených civilných oblastiach alebo podniknúť útoky z nich bolo porušením medzinárodného humanitárneho práva. Rakety Hamasu „nerozlišujú medzi vojenskými a civilnými objektmi a ich použitie predstavuje jednoznačné porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ povedala a dodala, že „konanie jednej strany však nezbavuje druhú stranu záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva.“

„Kým sa nebudú riešiť základné príčiny násilia, bude určite otázkou času, kedy sa začne ďalšie kolo násilia, ktoré prinesie ďalšie utrpenie a následky pre civilistov na všetkých stranách,“ upozornila Bacheletová.

Celodenná diskusia zahŕňa svedectvá Palestínčanov, vyhlásenia 47 členských štátov UNHRC a tiež pozorovateľských štátov. Organizácia islamskej spolupráce predložila rezolúciu, ktorá by v prípade schválenia v rade viedla k bezprecedentnej úrovni kontroly – vytvorila by stálu komisiu na podávanie správ o porušovaní ľudských práv v Izraeli, Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Hlasovanie o návrhu rezolúcie pravdepodobne zakončí prevažne virtuálne zasadnutie UNHRC.

Izrael, s občasnou podporou USA, obviňuje radu z protiizraelskej zaujatosti a vo všeobecnosti odmieta spolupracovať s jej vyšetrovateľmi. Izraelský veľvyslanec Meirav Eilon Šahar vyzval členské štáty, aby boli proti štvrtkovému stretnutiu.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestínčania