Šéf MAAE Rafael Grossi minulý týždeň vyjadril veľké znepokojenie nad vývojom iránskeho jadrového programu. Krajina podľa neho obohacuje urán do takej výšky, aké dosahujú len štáty, ktoré vyrábajú jadrové bomby.
Teherán v uplynulých mesiacoch urobil kroky, ktoré podľa DPA sťažujú dosiahnutie kompromisu o možnom oživení medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Krajina silne obmedzila možnosti pôsobenia inšpektorov MAAE a urýchlila obohacovanie uránu. Minulý mesiac Irán oznámil, že obohacuje urán na 60 percent. Hodnota výrazne prevyšuje 3,67 percenta, ktorú povoľuje dohoda z roku 2015.
Čítajte viac Irán inšpektorom z MAAE zrušil prístup k snímkam jadrových zariadeníOd dohody v roku 2018 jednostranne odstúpila vláda vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa a obnovila proti Iránu sankcie. Ten následne začal dohodu porušovať. Dohoda pritom mala sťažiť Iránu vývoj jadrovej zbrane. Teherán opakovane odmietol, že o atómovú bombu usiluje.
Tajné miesta
Pre jadrové zbrane je potrebný urán obohatený na 90 percent, tento materiál je však možný zo 60-percentného uránu pomerne rýchlo vyrobiť. „Šesťdesiat percent je takmer použiteľný pre zbrane,“ povedal minulý týždeň Grossi denníka Financial Times. Teherán tvrdí, že vysoko obohatený urán potrebuje pre lekárske účely.
Podľa MAAE vlastní Irán celkom 3 200 kilogramov uránu rôzneho stupňa obohatenia. Je to 16-krát toľko, koľko mu umožňovala jadrová dohoda z toku 2015. Grossi dnes uviedol, že Irán neposkytuje jeho organizácii žiadne informácie o umiestnení tohto materiálu. Skladuje a spracováva ho na tajných miestach, čo je podľa šéfa MAAE krajne znepokojujúce.