Fínska premiérka Marinová po kritike vráti vyše 14-tisíc eur za preplácanie rodinných raňajok z peňazí daňových poplatníkov

Fínska premiérka Sanna Marinová sa zaviazala, že uhradí výdavky za stravu v hodnote tisícok eur, ktoré jej boli vyplatené vo forme bonusov. Za preplácanie rodinných raňajok z peňazí daňových poplatníkov totiž čelila kritike.

02.06.2021 08:13
Sanna Marinová Foto: ,
Fínska premiérka Sanna Marinová
debata (15)

Počas uplynulého víkendu 35-ročná Marinová prisľúbila, že spätne zaplatí vyše 14-tisíc eur, ktoré dostala ako príspevky za raňajky a studené jedlá podávané od nástupu do úradu pred viac ako 1,5 rokom v jej rezidencii Kesäranta v Helsinkách.

„Pretože sa objavili otvorené otázky ohľadom príspevkov na jedlo, danú sumu zaplatím sama,“ napísala Marinová v sobotu na Twitteri. „Ako premiérka som o tento benefit nežiadala a nebola som ani zapojená do rozhodovania o ňom,“ uviedla na sociálnej sieti.

V utorňajšom rozhovore pre stanicu MTV3 dodala, že v budúcnosti si „preplatenie takýchto výdavkov nárokovať neplánuje, a to napriek tomu, že to má byť v súlade s pravidlami“.

Príslušných predstaviteľov vyzvala, aby rýchlo rozhodli, či sú tieto príspevky na stravu zákonné a či by mali byť spätné platby zdanené.

Minulý týždeň bulvárny denník Iltalehti informoval, že premiérka mesačne žiadala o preplatenie zhruba 300 eur za rodinné raňajky. Po tom, čo polícia i daňové úrady prisľúbili, že sa na tieto platby pozrú, Marinovej kancelária oznámila, že účet za raňajky a iné studené jedlá predstavuje sumu 845 eur týždenne.

Opozícia dúfa, že tento incident ovplyvní rozhodovanie voličov v lokálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia vo Fínsku o dva týždne, v neprospech Marinovej Fínskej sociálnodemokra­tickej strany (SDP). Viaceré osobnosti zo súčasnej stredoľavicovej vládnej koalície, ako aj Marinovej predchodca Antti Rinne však vyjadrili premiérke podporu.

Od decembra 2019, keď Marinová nastúpila na post šéfky vlády, si udržiava relatívne vysokú podporu verejnosti a jej vláde sa pripisujú úspechy v boji s pandémiou koronavírusu v krajine, ktorá je, čo sa týka počtu nakazených, jednou z najmenej zasiahnutých.

Jej strana je však v aktuálnych prieskumoch verejnej mienky až za opozíciou a krajne pravicová strana Praví Fíni by mohla v komunálnych voľbách 13. júna podľa odhadov získať rekordný počet hlasov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Sanna Marinová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy