Tajné služby Ruska a Bieloruska ohlásili užšiu spoluprácu v boji proti Západu

Bieloruská tajná služba KGB a ruská Služba zahraničnej rozviedky (SVR) vo štvrtok oznámili, že budú užšie spolupracovať v snahe čeliť spoločne "agresívnej politike Západu". Informovala o tom agentúra AFP.

03.06.2021 18:35
debata (16)

„V duchu tradičných bratských vzťahov sa ruská SVR a bieloruská KGB dohodli na spoločnom úsilí zameranom na boj proti deštruktívnej činnosti Západu zameranej na destabilizáciu politickej a sociálno-ekonomickej situácie v zväzovom štáte Ruska a Bieloruska,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré obe tajné služby vydali po spoločnom stretnutí ich vedúcich predstaviteľov v Bielorusku.

Riaditeľ SVR Sergej Naryškin a šéf KGB Ivan Terteľ zdôraznili tiež „dôležitosť konsolidačného úsilia“ v reakcii na globálne výzvy a nové hrozby".

Rusko a Bielorusko sú súčasťou Zväzového štátu, ktorý prepája ich ekonomiky a armády. Ako pripomína AFP, obe krajiny diskutujú o užšej integrácii, keďže ich vzťahy so Západom sa neustále zhoršujú.

Ako uvádza AFP, bieloruský líder Alexandr Lukašenko je naklonený k bližšej spolupráci s Kremľom od vlaňajších prezidentských volieb v Bielorusku a následných masových protestov. Bieloruská opozícia označila voľby za zmanipulované, pričom ako ich právoplatnú víťazku vníma Lukašenkovu rivalku Sviatlanu Cichanovskú. Lukašenka za legitímne zvoleného neuznávajú ani západné krajiny. Samotný bieloruský prezident obvinil európske krajiny z pokusu o zasahovanie do hlasovania a opakovane tvrdil, že NATO sa usiluje o destabilizáciu tejto postsovietskej krajiny.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #bieloruská KGB
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy