Čína vyzvala USA, aby „riešili vlastné vážne problémy s dodržiavaním ľudských práv“, oznámil hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin. „Vzhľadom na ich vlastné nevyvrátiteľné zločiny voči ľudským právam, čo oprávňuje Spojené štáty poučovať ostatných?“ spýtal sa a dodal, že USA by sa mali vysporiadať s celou škálou vlastného porušovania ľudských práv – od menšín až po zaobchádzanie s migrantmi.
Reagoval tak na Blinkenove slová, že Washington „si uctí obetu, ktorú priniesli ľudia zabití pred 32 rokmi“, a bude tiež ďalej podporovať čínskych ľudskoprávnych aktivistov.
Čínski vojaci 4. júna 1989 v Pekingu krvavo potlačili týždne demonštrácií žiadajúcich politické zmeny a zastavenie korupcie na úradoch. Strieľali pritom na miestnych obyvateľov a protestujúcich študentov. Pri ich zásahu boli zabité stovky ľudí, podľa niektorých odhadov zomrelo až vyše tisíc osôb, a v západných médiách sa objavil aj údaj o 10-tisíc usmrtených.
Mladší Číňania si už na hnutie z Námestia Tchien-an-men priamo nespomínajú. Jednak preto, že s ním nemajú osobnú skúsenosť, a zároveň aj pre skutočnosť, že vláda sa všemožne snažila zabrániť konaniu akýchkoľvek spomienkových akcí, zatýkala aktivistov alebo marila naživo streamované ceremónie.
Užívateľom sociálnych sietí WEChat a Weibo zabránili v piatok tieto platformy v zverejňovaní symbolov sviečok odkazujúcich na výročie krvavého potlačenia demonštrácií. Na platforme Weibo podobnej Twitteru, je pritom bežne blokované aj vyhľadávanie čísla „64“ odkazujúceho na dátumu zásahu.
Posledné tri desaťročia sa v poloautonómnom Hongkongu konali obrovské pietne demonštrácie so sviečkami. Hongkonská polícia však teraz koncom mája – už druhý rok po sebe – konanie spomienkového zhromaždenia zakázala. Ako dôvod pritom uviedla pandémiu koronavírusu. Vlani sa však aj napriek zákazu v tamojšom Viktóriinom parku zišli tisíce ľudí, ktorí si demonštráciou so sviečkami a minútou ticha pripomenuli obete demonštrácií z roku 1989.
Tento rok bol však do hongkonských ulíc nasadený veľký počet policajtov v snahe zabrániť akýmkoľvek pokusom o masové spomienkové podujatie. Tradičný pochod so sviečkami sa tak nekonal vôbec prvýkrát od roku 1989. V piatok skoro ráno však polícia zatkla jedného organizátora takejto spomienkovej akcie. Kritici čínskej vlády tvrdia, že Peking tento rok dosiahol novú úroveň zastierania svojej problematickej minulosti, keď zakázal spomienkové akcie v Hongkongu.