K vražde Britky, ktorá otriasla Kráľovstvom, sa priznal policajt

Anglický policajt Wayne Couzens dnes na súde priznal, že uniesol a znásilnil 33-ročnú Sarah Everardovú, informoval spravodajský server BBC. Everardová zmizla 3. marca po ceste domov a jej telo našli o týždeň neskôr. Vražda v Británii vyvolala rozsiahlu diskusiu o násilí na ženách.

08.06.2021 13:25
Sarah Everardová Foto: ,
Sarah Everardová na nedatovanej snímke.
debata (9)

Štyridsaťosemročný Couzens, ktorý podľa Reuters pracoval ako strážnik diplomatických budov, prijal i zodpovednosť za zabitie Everardovej, ale k vražde sa nepriznal. Ďalšie súdne vypočutie je podľa BBC naplánované na 9. júla.

Everardová bola unesená, keď sa vracala z londýnskej štvrti Clapham domov do štvrti Brixton. Jej telo objavili policajti v lese neďaleko mesta Ashford v grófstve Kent. Pitva preukázala, že žena zomrela v dôsledku tlaku na krk.

Prípad šokoval Britániu a vyvolal debatu o tom, či sa ženy môžu pri večerných prechádzkach cítiť bezpečne. Mnoho žien pritom otvorene prehovorilo o osobných skúsenostiach s tým, že polícia a spoločnosť sa problému dostatočne nevenujú.

Premiér Boris Johnson reagoval prísľubom, že zvýši výdavky na bezpečnostné kamery a pouličné osvetlenie, aby sa ženy a dievčatá cítili bezpečne. Kritici však tieto opatrenia označili za zbytočné; podľa skupín bojujúcich za práva žien sa treba sústrediť skôr na potlačenie prejavov, než na riešenie spoločenského problému.

Ďalšiu vlnu nevôle vyvolal medzi Britmi zásah polície na pietnej akcii za Everardovú, ktorý viedol k demonštráciám voči navrhovanému zákonu o policajných právomociach.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #vražda #násilie na ženách
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy