Bulharská stíhačka sa zrútila do Čierneho mora, Naď ponúkol pomoc

Stíhačka bulharských ozbrojených síl typu MiG-29 sa počas vojenského cvičenia zrútila do Čierneho mora. Pilot lietadla je nezvestný, oznámilo v stredu bulharské ministerstvo obrany.

09.06.2021 15:46
Stíhačka / MiG-29 / Foto: ,
Stíhačky typu MiG-29
50

Podľa ministerstva stíhacie lietadlo zmizlo z radarov o 0.45 h (utorok 23.45 SELČ) nad bulharskými teritoriálnymi vodami. Bulharský rezort obrany oznámil, že okamžite bola začatá pátracia a záchranná akcia, ktorá stále pokračuje.

Príčina havárie nie je známa, armáda však prebiehajúce vojenské cvičenie s názvom Šabla 2021 pozastavila. K zrúteniu stíhačiek MiG-29 patriacich Bulharsku došlo už v minulosti, v rokoch 1994 a 2012.

Od vstupu do NATO v roku 2004 sa Bulharsko snaží nahradiť svoju leteckú flotilu prúdových lietadiel MiG-29 sovietskej výroby, no pre finančné problémy sa zaobstaranie tejto techniky opakovane oneskoruje.

Balkánska krajina podpísala v roku 2019 dohodu o kúpe ôsmich vojenských prúdových lietadiel F-16 od americkej firmy Lockheed Martin. Išlo o iniciatívu v snahe prispôsobiť svoje vzdušné sily štandardom NATO. Prvé z týchto stíhačiek by mali do krajiny dodať do roku 2023.

Naď ponúkol pomoc

Minister obrany Jaroslav Naď verí, že pilota havarovaného stíhacieho lietadla MiG-29 v Bulharsku sa podarí nájsť a zachrániť. „Sú to náročné chvíle pre Bulharsko. V prípade potreby sme pripravení poskytnúť nášmu spojencovi potrebnú pomoc,“ uviedol na sociálnej sieti.

Ako minister dodal, Bulharsko rovnako ako Slovensko obstaralo pre svoje letectvo nové stíhacie lietadlá F-16, ktoré nahradia stroje MiG-29.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
50 debata chyba
Viac na túto tému: #MiG-29 #Jaroslav Naď #Bulharsko