Muž, ktorý dal Macronovi facku, sympatizuje s krajnou pravicou

Muž, ktorý je podozrivý, že sa v utorok pokúsil fyzicky zaútočiť na francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, má blízko ku krajnej pravici, napísal v stredu denník Libération. Podľa televízie BFM polícia v utorok večer prehľadala jeho byt.

09.06.2021 16:22
Emmanuel Macron Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron
8

K incidentu došlo v utorok počas Macronovej návštevy v obci Tain-l'Hermitage v departemente Drôme v regióne Rhône-Alpes na juhovýchode Francúzska.

Macron sa po príchode do obce šiel pozdraviť s miestnymi obyvateľmi zhromaždenými za zátarasami. Jeden z nich si Macrona pritiahol a druhou rukou sa pokúsil udrieť ho po líci, pričom zakričal „Montjoie Saint Denis!“, čo je historicky bojový pokrik a erbové heslo francúzskych kráľov, používané teraz rojalistickou krajnou pravicou.

Predpokladaného útočníka a ďalšieho muža na mieste zadržala prezidentova ochranka. Následne boli vzatí do väzby. Podľa vyhlásenia prokurátora z mesta Valence obaja zadržaní muži majú 28 rokov, žijú v miestnom kraji a doteraz nemali problémy s políciou. Motív ich konania nie je známy, dodal podľa BFM vyšetrujúci sudca.

Denník Libération napísal, že hlavným podozrivým z útoku je Damien T., ktorý má podľa obsahu svojich profilov na sociálnych sieťach blízko ku krajnej pravici.

Francúzske médiá informovali, že štáb televíznej relácie Quotidien asi štyri hodiny pred incidentom s Macronom robil rozhovor s trojicou mužov, medzi ktorými bol aj Damien T. Kým on odmietol odpovedať na otázky reportéra, ďalší z dvoch prítomných mužov o sebe vyhlásil, že je anarchista.

macron Čítajte viac Macron dostal na stretnutí s Francúzmi facku

Útok na hlavu štátu odsúdili politici naprieč celým francúzskym politickým spektrom, ako aj väčšina radových Francúzov. Premiér Jean Castex v súvislosti s agresiou uviedol, že v osobe prezidenta „útok mieril na demokraciu“. Vodkyňa francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová útok na Macrona odsúdila a označila ho za neprijateľný.

Samotný Macron sa neskôr v rozhovore pre denník Dauphiné Libéré vyjadril, že tento incident „treba relativizovať“, keďže „ide o ojedinelý prípad“ spáchaný „ultranásilníckymi indivíduami“. „Je to hlúposť. A keď sa hlúposť spojí s násilím, je to neprijateľné,“ uviedol Macron.

V minulosti sa už stalo, že Macron bol počas svojich výjazdov terčom slovných útokov alebo bol vypískaný, avšak od nástupu do prezidentskej funkcie doteraz nikdy nebol fyzicky napadnutý.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba
Viac na túto tému: #krajná pravica #Emmanuel Macron