Biden priletel do Británie, kde začína svoju cestu po Európe. Pútať však bude stretnutie s Putinom

Americký prezident Joe Biden v stredu priletel do Spojeného kráľovstva, kde začína svoju cestu po Európe. Informovala o tom agentúra AFP. Do Európy pricestoval na sériu summitov so spojencami a na osobné stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Biden povedal, že táto cesta bude dokazovať silu transatlantického spojenectva.

09.06.2021 16:37 , aktualizované: 21:59
Joe Biden / Vladimir Putin / Foto: ,
Na snímke z 10. marca 2011 Joe Biden (vľavo) ešte v pozícii amerického viceprezidenta a Vladimir Putin v pozícii ruského premiéra počas stretnutia v Moskve.
debata (22)

Prezidentský špeciál Air Force One s Bidenom na palube pristál na základni britského Kráľovského letectva (RAF) Mildenhall v anglickom grófstve Suffolk. Prezident má ešte v stredu absolvovať rozhovor s príslušníkmi amerických vzdušných síl, ktorí sú na tejto základni umiestnení.

„Dať Putinovi a Číne najavo, že Európa a Spojené štáty sú zomknuté,“ odpovedal Biden pri nastupovaní do lietadla Air Force One blízko Washingtonu na otázku, aký je cieľ jeho rušnej cesty do Británie, Belgicka a Švajčiarska, kde sa stretne s lídrom Kremľa.

Ide o prvú Bidenovu zahraničnú cestu v úrade prezidenta. Zúčastní sa na niekoľkých summitoch: so skupinou krajín G7, s partnermi z Európy a NATO a potom bude mať priame stretnutie s Putinom.

Šéf Bieleho domu (78) smeruje najprv do Británie na spomínaný summit G7 v prímorskom rezorte v anglickom grófstve Cornwall od piatka do nedele. Odtiaľ pôjde na návštevu kráľovnej Alžbety II. do Windsorského hradu a potom odletí do Bruselu, kde v rýchlom slede absolvuje summity s vojenskou alianciou NATO a Európskou úniou. Skončí v Ženeve, kde sa na budúcu stredu stretne s Putinom.

Svet sa ešte stále dostáva z ničivých dôsledkov pandémie koronavírusu, ale Biden si dal za úlohu týmto diplomatickým maratónom vrátiť USA do pozície lídra.

Russia US Nuclear Treaty Čítajte viac Biden a Putin našli spoločný záujem: nezničiť sa

Okrem naliehavých výziev, ako napríklad zvýšiť počet darovaných vakcín chudobnejším krajinám a znovu po pandémii vzkriesiť ekonomiky, chce Biden vyriešiť ešte jednu, ťažšiu úlohu – zhromaždiť demokracie do tábora proti Rusku a Číne. „Toto je rozhodujúca otázka našich čias,“ napísal Biden pred cestou v denníku Washington Post.

Biden sa teda vracia k tradičnej americkej diplomacii po štyroch rokoch vládnutia Donalda Trumpa, ktorý nadbiehal autokratom a oslaboval multilateralizmus, píše AFP.

Očakávania ohľadne summitu s Putinom sú také nízke, že keby sa dosiahla „väčšia stabilita“ v americko-ruských vzťahoch, pokladalo by sa to za úspech, tvrdia americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a ďalší predstavitelia Bieleho domu.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin