Heger: Slovenskí občania by mohli mať výhody aj pri vstupe do Poľska

Slovenský premiér Eduard Heger predstavil svojmu poľskému náprotivku Mateuszovi Morawieckemu iniciatívu, ktorú sa Slovensku podarilo dosiahnuť s niektorými krajinami a vyrokovať benefity pre slovenských občanov v rámci cestovania. Slovensko tieto výhody ponúka recipročne a bol by rád, keby sa k tejto dohode pripojilo aj Poľsko.

10.06.2021 09:02, aktualizované: 15:00
Mateusz Morawiecki / Eduard Heger / Foto:
Zľava poľský premiér Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Eduard Heger počas prijatia na Úrade vlády Poľskej republiky 10. júna 2021 vo Varšave.
8

Heger počas štvrtkovej oficiálnej návšteve Poľska informoval o dohode s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom, vďaka ktorej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do destinácií bez testu a bez nutnosti absolvovať karanténu, ak po ich prvej dávke akejkoľvek vakcíny proti covidu prešlo 22 dní.

Slovenský premiér by bol rád, keby slovenskí občania mohli za takýchto podmienok vstupovať aj na územie Poľska, ako aj poľskí občania na územie Slovenska.

Morawiecki na tlačovej konferencii uviedol, že mnohé krajiny si už vzájomne uznávajú očkovacie preukazy. Zdôraznil, že čo sa týka uznávania ruskej vakcíny Sputnik V, tak Poľsko uznáva len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Heger zdôraznil, že Poľsko je pre nás veľmi dôležitým susedom a partnerom a tretím najdôležitejším obchodným partnerom. „Spolupracujeme v oblasti ekonomickej a politickej, ale spája nás aj kultúrna a jazyková blízkosť. Čo napomáha aj spoločnému turizmu,“ povedal Heger. Pripomenul, že vlani navštívilo Slovensko viac než 100-tisíc poľských občanov.

Slovenský premiér Eduard Heger a poľský premiér... Foto: TASR
Eduard Heger / Mateusz Morawiecki / Slovenský premiér Eduard Heger a poľský premiér Mateusz Morawiecki počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní na Úrade vlády Poľskej republiky 10. júna 2021 vo Varšave

Dôležitou témou rokovania bola aj oblasť výberu DPH, ktorá podľa Hegerových slov dlhé roky „kvárila“ Poľsko i Slovensko. Podotkol, že spolupráca v tejto oblasti sa už začala a prudko sa rozvíja.

Informoval, že obe krajiny si chcú naďalej intenzívne vymieňať informácie na úrovni finančných správ, aby sa podarilo odhaliť daňové podvody. "Toto meníme, toto naprávame, a verím tomu, že aj týmto podvodníkom odzvonilo,“ dodal.

Heger počas štvrtkovej návštevy Poľska položil popoludní vence k pomníku Čaty 535 Slovákov a k hrobu neznámeho vojaka. Navštívil tiež Slovenský inštitút vo Varšave. Na záver programu sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Súčasťou slovenskej delegácie sú štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus i štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec. Heger svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu predsedu vlády SR ukončí vo štvrtok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.

Eduard Heger, podpis, Čítajte viac Heger v Prahe urobil pravopisný prešľap. Zabudol na ypsilon
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničná návšteva #Poľsko #Eduard Heger