Zo sčítania 99 percent odovzdaných hlasov vyplýva, že Castillo má so ziskom 50,2 percenta veľmi malý náskok pred Fujimoriovou, ktorá dostala 49,7 percenta hlasov.
Fujimoriová v stredu večer požiadala Národný volebný tribunál (JNE) o anulovanie výsledkov v 802 volebných miestnostiach, kde mohlo byť odovzdaných asi 200-tisíc hlasov. Na tlačovej konferencii tiež oznámila, že požiadala o preskúmanie ďalších 300-tisíc hlasov, takže „v hre je pol milióna hlasov“.
Fujimoriová, dcéra odsúdeného a väzneného exprezidenta Alberta Fujimoriho, po začatí spočítavania hlasov viedla, ale Castillo sa na ňu pomaly doťahoval. Keď získal náskok, Fujimoriová začala poukazovať na „nezrovnalosti“ a „náznaky podvodu“, pričom novinárom povedala, že má dôkazy o „jasnom úmysle bojkotovať vôľu ľudu“.
Obaja kandidáti sa pred voľbami dohodli, že svoj výsledok budú rešpektovať. Peruánske orgány odmietli možnosť manipulácie s výsledkami volieb. V rovnakom duchu sa vyjadrila aj Organizácia amerických štátov, ktorá uviedla, že sčítavanie hlasov „je v súlade so zaužívanými postupmi“.
Čítajte viac Vedenia v prezidentských voľbách v Peru sa ujala Keiko FujimoriováCastillovo víťazstvo zatiaľ oficiálne neuznala žiadna zahraničná vláda. Bývalý ľavicový prezident Bolívie Evo Morales mu však už poslal blahoželanie k víťazstvu, ktoré označil aj za triumf „pre obyvateľov Latinskej Ameriky, ktorí chcú žiť v sociálnej spravodlivosti“.
Rovnako ako v posledných troch prezidentských voľbách v Peru je aj tentoraz posledná fáza sčítania hlasov pomalá z dôvodu oneskorení pri preprave hlasovacích lístkov z vidieka a regiónov v džungli, ako aj zo zahraničia, kde žije asi milión voličov. V samotnom Peru je 25 miliónov oprávnených voličov.
Fujimoriová získala väčšinu spočítaných hlasov peruánskych voličov v zahraničí, medzi vidieckymi voličmi je zasa veľmi populárny Castillo.
Nový prezident nastúpi do funkcie 28. júla a nahradí dočasného centristického lídra Francisca Sagastiho. Bude musieť čeliť kríze v krajine, ktorá je postihnutá recesiou a má najhoršiu mieru smrtnosti na koronavírus na svete – z 33 miliónov obyvateľov ich totiž pandémii podľahlo viac ako 184-tisíc. Počas pandémie prišli o prácu dva milióny Peruáncov a takmer tretina ich žije v chudobe.
Peruánski voliči si tiež želajú, aby víťaz volieb ukončil roky politických turbulencií, keď sa v Peru za posledné tri roky vystriedali štyria prezidenti a sedem z posledných desiatich bolo odsúdených alebo vyšetrovaných pre korupciu.