Trumpova administratíva žiadala od Apple údaje demokratov

Americké ministerstvo spravodlivosti si počas vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa predvolalo spoločnosť Apple v súvislosti so žiadosťou o údaje z používateľských účtov najmenej dvoch demokratov z výboru pre kontrolu tajných služieb americkej Snemovne reprezentantov.

11.06.2021 12:05
Donald Trump Foto: ,
Bývalý americký prezident Donald Trump
1

Ministerstvo chcelo zistiť, kto bol za únikmi tajných informácii v období na začiatku Trumpovho pôsobenia v Bielom dome. Informoval o tom v piatok denník The New York Times.

Záznamy najmenej desiatky ľudí prepojených s výborom boli podľa The New York Times zhabané v rokoch 2017 a 2018. Medzi týmito osobami je aj Adam Schiff, ktorý je súčasnosti šéfom výboru pre kontrolu tajných služieb.

Prokuratúra pod vedením vtedajšieho ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa sa usilovala nájsť zdroje správ z médií o kontaktoch Trumpových spolupracovníkov a Ruska, píše The New York Times.

Získané údaje a ďalšie dôkazy prepojenie medzi členmi výboru a únikmi informácií nepreukázali a niektorí vyšetrovatelia dokonca zvažovali ukončenie vyšetrovania. Spoločnosť Apple vydala iba metadáta a informácie o používateľských účtoch – neposkytla fotografie, e-maily či ďalší obsah.

Willam Barr, ktorý vo funkcii ministra spravodlivosti nahradil Sessionsa, vyšetrovanie obnovil. „Hoci nás v máji ministerstvo spravodlivosti informovalo, že toto vyšetrovanie je uzavreté, som presvedčený, že je potrebných viac odpovedí,“ povedal Schiff. Úrady by podľa neho mali vyšetriť tento a ďalšie prípady, ktoré poukazujú na zneužitie presadzovania práva bývalým prezidentom Trumpom.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová a ďalší členovia Demokratickej strany vo štvrtok žiadali v tejto súvislosti vyšetrovanie. Ministerstvo spravodlivosti a predstavitelia spoločnosti Apple sa k situácii odmietli vyjadriť.

Donald Trump, Severná Karolína Čítajte viac Trump rečnil hodinu a pol. Podporil republikánov, ktorí 'stoja za našimi hodnotami'
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #demokrati #Apple