Počas summitu Biden-Putin bude v Ženeve hliadkovať tisíc vojakov, uzatvoria vzdušný priestor

Počas budúcotýždňového stretnutia amerického prezidenta Joea Bidena a šéfa Kremľa Vladimira Putina budú vo švajčiarskom meste Ženeva platiť prísne bezpečnostné opatrenia.

11.06.2021 17:46
Joe Biden / Vladimir Putin / Foto:
Vľavo ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden
debata (35)

Tamojšie úrady dočasne uzatvoria vzdušný priestor nad mestom a v oblasti nasadia okolo tisíc vojakov. S odvolaním sa na švajčiarsku vládu o tom informovala v piatok agentúra AP.

Švajčiarska federálna vláda v piatok schválila dočasné opatrenia, v rámci ktorých budú počas stredy 16. júna monitorovať nebo nad Ženevou švajčiarske vzdušné sily.

„Švajčiarsko je povinné zabezpečiť ochranu osôb, na ktoré sa podľa medzinárodného práva vzťahuje osobitná ochrana, ako napríklad prezidenti Ruska a USA,“ uvádza sa vo vyhlásení švajčiarskeho ministerstva obrany. Podľa neho tieto opatrenia neovplyvnia prevádzku ženevského letiska. Platiť budú od utorka 08.00 h do štvrtka 17.00 h.

Joe Biden / Vladimir Putin / Čítajte viac Biden priletel do Británie, kde začína svoju cestu po Európe. Pútať však bude stretnutie s Putinom

Úlohou príslušníkov ozbrojených síl nasadených na podporu ženevskej polície bude aj chrániť prítomných diplomatov a hliadkovať v oblasti Ženevského jazera.

Švajčiarske úrady vo štvrtok oznámili, že stretnutie Putina s Bidenom sa uskutoční v parku kaštieľa z 18. storočia s výhľadom na Ženevské jazero.

Biden sa na summite plánuje venovať otázkam týkajúcim sa Ukrajiny, kontroly zbrojenia, ľudských práv či kybernetických útokov. Ruskí predstavitelia naopak uviedli, že ich agenda bude zahŕňať témy, ako sú strategická stabilita, globálne krízy, klimatická zmena či boj proti pandémii.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #summit