Lídri G7 sa dohodli na vakcínach pre chudobné krajiny, kritizovali Rusko a Čínu

Lídri skupiny G7 sa dohodli, že dodajú chudobnejším krajinám miliardu dávok vakcín proti covidu a že zintenzívnia boj proti klimatickým zmenám. Podporili tiež zavedenie minimálneho 15-percentného globálneho zdanenia veľkých nadnárodných spoločností a kritizovali nedemokratické praktiky Číny a Ruska.

13.06.2021 18:38
Británia EÚ USA G7 summit Biden johnson Foto: ,
Americký prezident Joe Biden (druhý zľava) a britský premiér Boris Johnson (uprostred) pózujú spoločne s ďalšími lídrami G7 na summite v britskom Cornwalle, na juhu Anglicka. 11. jún 2021.
29

„Využijeme silu demokracie, slobody, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv, aby sme odpovedali na najzávažnejšie otázky a zvládli najväčšie výzvy (súčasnosti),“ uvádza sa podľa agentúry AFP v záverečnom komuniké summitu, ktorý prebiehal od piatku v letovisku Carbis Bay na juhozápade Anglicka.

Lídri G7 sa dohodli, že chudobnejším krajinám sveta dodajú počas nasledujúceho roka viac ako miliardu dávok vakcín proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Podľa aktivistov však tento prísľub nie je ani zďaleka dostatočný a na ukončenie pandémie vo svete by bolo podľa nich potrebných minimálne 11 miliónov dávok.

Rovnako nedostačujúce sú podľa aktivistov aj prísľuby G7 o zvýšení pomoci pre krajiny najviac postihnuté dôsledkami klimatických zmien, o znižovaní uhlíkových emisií a investícií do fosílnych palív, ako aj o postupnom obmedzovaní využívania uhlia a áut so spaľovacími motormi.

summit G7 Čítajte viac Lídri G7 sa dohodli na pláne budovania infraštruktúry, ktorý má konkurovať Číne

Samotní účastníci summitu však označili svoju schôdzku za úspešnú. Americký prezident Joe Biden ju označil za „mimoriadne kooperatívne a produktívne stretnutie“, pričom hovoril o návrate USA na globálnu politickú scénu. „Amerika opäť vedie svet spolu s krajinami, ktoré s ňou zdieľajú jej najhlbšie hodnoty,“ vyhlásil Biden pred odchodom z dejiska summitu.

O úspešných rokovaniach hovorila aj dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová, pre ktorú to bolo posledné stretnutie s kolegami s G7. Summit podľa nej priniesol „novú dynamiku“ do riešenia hlavných problémov súčasného sveta.

Hostiteľ schôdzky v Cornwalle, britský premiér Boris Johnson ako úspech summitu vyzdvihol dohodnuté záväzky v oblasti ekonomickej obnovy po pandémii koronavírusu, ktoré zahŕňajú aj podporu vzdelávania dievčat vo svete.

summit G7 Čítajte viac Čína upozornila G7, že „malé“ skupiny neriadia svet

Zásluhou Joea Bidena sa do záverečného vyhlásenia dostali aj konkrétne kritické vyjadrenia na adresu Číny, ktorej lídri vyčítali porušovanie ľudských práv a využívanie nútenej práce v regióne Sin-ťiang a obmedzovanie slobôd v Hongkongu. Dohodli sa tiež, že budú spoločne čeliť „netrhovým ekonomickým praktikám“ Pekingu a naliehali Čínu, aby umožnila ďalšie medzinárodné skúmanie pôvodu súčasnej pandémie.

Od Ruska lídri G7 požadovali, aby „dôveryhodne“ vysvetlilo podozrenia z používania zakázaných chemických látok na svojom území. Odsúdili tiež zásahy voči ruskej opozícii a nezávislým médiám a vyzvali Moskvu na vyšetrenie kybernetických útokov, z ktorých sú podozriví proruskí hackeri. Kremeľ tiež podľa lídrov G7 musí prestať s aktivitami, ktorých cieľom je destabilizácia iných krajín a zasahovanie do ich demokratických systémov. Zároveň však deklarovali záujem o budovanie „stabilných a predvídateľných vzťahov s Ruskom“ a spoluprácu na otázkach spoločného záujmu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
29 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #koronavírus #klimatické zmeny #G7 #Covid-19 #Čína #summit G7