Prataseviča priviedli na tlačovku. Niekoľko novinárov na protest odišlo, opozícia hovorí o absurdnom divadle

Bieloruský novinár Raman Pratasevič, ktorý bol zadržaný pri vynútenom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku, vystúpil v pondelok na tlačovej konferencii zvolanej bieloruským ministerstvom zahraničných vecí. Bola venovaná incidentu s lietadlom spoločnosti Ryanair, ktoré bolo 23. mája počas letu z Atén do Vilniusu nútené pristáť v bieloruskej metropole pre falošnú bombovú hrozbu.

14.06.2021 18:58 , aktualizované: 15.06.2021 09:39
pratasevič Foto:
Snímka z videa zverejneného bieloruským štátom kontrolovaným kanálom ONT, na ktorom je Raman Pratasevič počas rozhovoru.
debata (63)

Počas pristátia bol Pratasevič zadržaný a momentálne je vo vyšetrovacej väzbe. Rovnaký osud postihol aj jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú.

Ako informoval portál Belaruspartisan.by, Prataseviča doviedli na tlačovú konferenciu tesne pred jej začiatkom. Podľa tohto portálu najmenej desať novinárov a diplomatov následne demonštratívne opustilo miestnosť, kde sa konala tlačová konferencia.

Jeden z nich, spravodajca britského verejnoprávneho telerozhlasu BBC Jonah Fisher, na svojej stránke na sociálnej sieti Twitter vysvetlil, že sa nemieni zúčastňovať na brífingu, na ktorom je Pratasevič z donútenia.

Na margo Pratasevičovej prítomnosti na brífingu tlačový tajomník bieloruského ministerstva zahraničných vecí Anatoľ Hlaz uviedol, že „zmeny v zozname účastníkov boli urobené na poslednú chvíľu: Dozvedeli sme sa o Romanovom želaní komunikovať s médiami, našla sa legálna možnosť, ako to urobiť, tak je tu“.

Absurdné divadlo

Bieloruská opozícia označila za absurdné divadlo účasť Prataseviča na tlačovej konferencii v Minsku. Pratasevič sa od svojho zadržania 23. mája objavil doteraz v dvoch kontroverzných videách, v ktorých sa priznal k údajnej trestnej činnosti. Opozícia i jeho rodina deklarovali, že šlo o priznania z donútenia.

Politológ Franak Viačorka, poradca exilovej opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej, vo svojom tvíte napísal, že „nezáleží na tom, čo (Pratasevič) hovorí. Nezabúdajme, že (Pratasevič) je rukojemníkom. A režim ho využíva ako trofej.“

Viačorka uviedol, že „ľudia vo vojenskej uniforme v jeho (Pratasevičovej) blízkosti ospravedlňujú únos lietadla bojom proti svetovému terorizmu a ochranou hranice. Litva a Poľsko sú obvinené z podvratných činností“. Dodal, že nešlo ani o tlačovú konferenciu, „ale o scénu ako z Kafku alebo Orwella“.

Bieloruské médiá medzičasom kontaktovali Pratasevičovu advokátku Inesu Alenskú, ktorá o jeho účasti na tlačovej konferencii vôbec nebola informovaná. „O Ramanovi nemám žiadne správy. Nič som nevidela, nebola som tam,“ uviedla.

pratasevič Čítajte viac Vynútené priznanie? Pratasevič sa podvolil Lukašenkovi

Pratasevič je zadržiavaný vo vyšetrovacej väznici bieloruskej KGB.

Vo svojom vystúpení pred novinármi v sále Pratasevič následne označil za smiešne všetky medializované správy, podľa ktorých ho vo vyšetrovacej väzbe zbil Alexandr Lukašenko osobne. „Ani komentovať to nebudem, je to smiešne,“ vyhlásil Pratasevič.

Dodal, že fľaky na rukách, ktoré počas jeho rozhovoru pre štátnu televízie ANT všimli mnohí diváci, boli od pút. Ubezpečil, že sa cíti „skvelo“ a na nič sa nesťažuje.

Spolupracuje vraj dobrovoľne

Prítomných kolegov-novinárov vyzval, aby brali ohľad na jeho rodičov. „Mami, oci, nebojte sa, mám sa dobre,“ obrátil sa Pratasevič priamo na svojich rodičov, a dodal, že sa môžu bez obáv vrátiť domov, do Bieloruska, odkiaľ pred desiatimi mesiacmi odišli do Poľska. Príčinou ich odchodu z vlasti boli vyhrážky v súvislosti s prácou ich syna.

Podľa agentúry TASS Pratasevič na brífingu informoval, že s vyšetrovateľmi neuzavrel žiadne dohody a ani ho nenútili, aby s nimi spolupracoval. „S vyšetrovateľmi nebolo nijaké vyjednávanie. Všetko bolo dobrovoľné, nikto ho nenútil,“ uviedol Pratasevič. Dodal, že vypovedá len pred zástupcami bieloruského Vyšetrovacieho výboru.

Uviedol tiež, že svoje politické názory nezmenil a neprešiel na stranu Alexandra Lukašenka. „Nezmenil som svoje politické názory, môžem čestne a otvorene, pred všetkými kamerami, vyhlásiť, že nebudem politickým podporovateľom prezidenta (Bieloruska),“ vyhlásil Pratasevič, ktorý súčasne dodal, že si Lukašenka úprimne váži „ako človeka, ktorý bol schopný odolať všetkým útokom, ktoré sa začali v lete a trvajú dodnes“.

Deň po Pratasevičovom zadržaní bieloruská štátna televízia odvysielala video, v ktorom sa novinár priznáva sa k organizovaniu masových protestov v Bielorusku. Povedal, že sa nachádza vo väzobnej väznici v Minsku, kde sa k nemu správajú korektne.

Pochybnosti o úprimnosti tohto „priznania“ vtedy vyjadrili Pratasevičovi rodičia i priatelia, ako aj opozičná bieloruská líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá vyhlásila, že na toto priznanie Pratasevič pristal pod nátlakom.

Dňa 3. júna zasa bieloruská štátna televízna stanica ANT odvysielala s Pratasevičom „interview“, v ktorom sa priznáva k príprave protivládnych nepokojov. Mladý muž navyše sľubuje, že sa už nebude angažovať v politike, a popri tom plače.

Agentúra TASS medzičasom v pondelok informovala, že v Bielorusku zadržiavaná ruská občianka Sofia Sapegová je obvinená z podnecovania sociálnej nenávisti a rozbrojov a je podozrivá aj z organizovania akcií, ktoré hrubo porušujú verejný poriadok. V pondelok to na brífingu v Minsku oznámil predseda vyšetrovacieho výboru Dzmitryj Hara. Sapegovej hrozí 15 rokov väzenia.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Raman Pratasevič