Erdogan: Prvé rokovanie s Bidenom otvorilo "novú éru"

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok uviedol, že jeho prvé stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom otvorilo "novú éru" konštruktívnych väzieb. Informuje o tom agentúra AFP.

21.06.2021 23:21
Erdogan biden Foto: ,
Americký prezident Joe Biden (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas plenárneho zasadnutia na summite NATO v Bruseli 14. júna 202.
4

Erdogan a Biden sa ako hlavy štátov stretli minulý týždeň v rámci summitu NATO v čase, keď vzťahy medzi Tureckom a USA neboli na dobrej úrovni. Washington uvalil na Ankaru sankcie za nákup ruského systému protiraketovej obrany a otvorene hovoril o zhoršení situácie v oblasti ľudských práv za vlády Erdogana.

Turecký prezident však po zasadaní kabinetu povedal, že mal s Bidenom konštruktívnu diskusiu, pričom sa dohodli, že komunikačné linky ponechajú otvorené, píše AFP. „Veríme, že sme otvorili dvere novej ére, ktorá je založená na pozitívnych a konštruktívnych väzbách s USA,“ uviedol Erdogan.

„Sme odhodlaní vyťažiť čo najviac výhod pre krajinu z pozitívneho tónu našich rozhovorov s Bidenom, posilniť naše komunikačné kanály s USA,“ dodal. „Jedinou požiadavkou Turecka je, aby bola plne rešpektovaná jeho ekonomická a politická suverenita a aby malo podporu v boji proti teroristickým organizáciám,“ podotkol Erdogan. Ankaru hnevá podpora USA pre kurdské milície v Sýrii, ktoré Erdogan považuje za odnož militantov bojujúcich proti tureckému štátu.

Biden o svojom stretnutí s Erdoganom hovoril len málo, píše AFP. Jeho poradca v oblasti národnej bezpečnosti Jake Sullivan však uviedol, že mal s tureckým prezidentom „podrobnú diskusiu“ o úlohe Turecka v zabezpečovaní letiska v afganskom hlavnom meste Kábul po tom, čo sa USA v septembri úplne stiahnu z Afganistanu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Recep Tayyip Erdogan #Joe Biden #summit NATO