Apokalypsu na Moravu priniesol vietor s rýchlosťou 219 km/h, domy nemali šancu

Silné tornádo, ktoré vo štvrtok večer vyčíňalo v obciach v okresoch Hodonín a Břeclav v Juhomoravskom kraji, nieslo so sebou vietor s rýchlosťou až 219 kilometrov za hodinu, preto zmietlo domy, autá či stromy. Pre server Novinky.cz to uviedla meteorologička Dagmar Honsová s tým, že ďalšie tornádo už Česku v najbližšej dobe nehrozí.

25.06.2021 11:43
Tornádo na Morave, Hrušky Foto: ,
Zničená jedna z ulíc v obci Hrušky po vyčíňaní tornáda.
debata (19)

VIDEO: Družstvo v Moravskej Novej Vsi zničilo tornádo.

Video

Podľa Honsovej nie je vylúčené, že na niektorých miestach boli nárazy vetra ešte silnejšie. Spôsobené škody totiž zodpovedajú následkom tornáda intenzity F3 na päťstupňovej Fujitovej stupnici klasifikácie tornád. Tento stupeň znamená vážne škody pri rýchlosti vetra medzi 254 až 332 km/h.

AUDIO: Reportér Pravdy Peter Madro na miestach tragédie, vypočujte si podcast.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Vysvetlila tiež, ako k ničivému meteorologickému úkazu došlo. „Tornádo vzniklo kvôli zrážke teplého a studeného frontu, ktorý sa teraz odsunul na východ mimo naše územie,“ uviedla meteorologička.

Potvrdila však, že aj keď búrky a silný vietor na českom území zostanú aj v piatok, vznik ďalšieho podobného tornáda už vraj Česku nehrozí.

**VIDEO: Ako z apokalypsy. Pozrite si prácu hasičov z Juhomoravského kraja v obci zasiahnutej tornádom a búrkami.
Video

Naposledy pred tromi rokmi

Pripomenula, že tornáda v týchto zemepisných šírkach sa veľmi ťažko predpovedajú. Vyskytujú sa zriedka, pretože sú málokedy splnené podmienky pre ich vznik. „Teda výrazný strih vetra a stret dvoch rozdielnych vzduchových hmôt,“ uviedla.

Tornádo na Morave, Hrušky.
Tornádo na Morave, Hrušky.
+7Tornádo na Morave, Hrušky.
Tornádo spustošilo aj Moravskú Novú Ves Čítajte viac Na Morave pomáhali sanitky zo Slovenska: Bola to dráma, infraštruktúra skolabovala

„Ich predpoveď by mohla vyznieť ako poplašná správa,“ upozornila meteorologička.

Naposledy zasiahlo tornádo územie Česka pred troma rokmi, išlo však iba o mierne tornádo, ktoré bolo na Fujitovej stupnici na čísle jeden.

„Tak silné tornádo, ktoré je na Fujitovej stupnici na čísle 3, tu bolo naposledy v roku 2004, v meste Litovel, ale škody zďaleka neboli tak hrozivé ako teraz,“ dodala meteorologička.

VIDEO: Tornádo na južnej Morave.
Video
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Tornádo #tornádo na Morave